Osnovna škola Krune Krstića u četvrtak, 9. svibnja, u uvali Bregdetti u more će baciti BIO kugle koje je izradio tim za provedbu projekta “Moru na dar”, a u kojem su bili nastavnici i učenici.
O čemu je točno riječ, doznali smo od prof. Anite Nikić, koja je jedna od članova tima za provedbu.
– Ideja BIO kugle je potekla od kolegice Barbare Hadeljan koja je profesorica prirode i biologije, a ujedno je veliki zaljubljenik u prirodu, a ja kao žena „sirena“ (ha,ha), sam bez razmišljanja rekla da je do odlična ideja i vrlo brzo nakon smo krenule u planiranje koje bi dovelo do realizacije. Naravno, bez odobrenja naše ravnateljice Jasmine Matešić, kojoj se svidila ideja, ne bi mogli krenuti s projektom. U tim za realizaciju smo uključili i kolegu, također biologa, Julija Žigu koji se rado odazvao i uključio.
Dakle, kako su najavili, u četvrtak će BIO kugle biti bačene u more, a Nikić nam je pojasnila što je to.
– Bio kugle smo trebali izraditi sami, te smo se obratili gospodinu Nedjeljku Jovanoviću iz tvrtke Efektivni mikroorganizmi originalna tehnologija Rijeka d.o.o. za materijal. Naime oni su nam kao školi ponudili 50% jeftinije. Efektivni Mikroorganizmi EM-1 (tekućina)koja se mješa sa glinom od koje se izrađuju kugle. EM-1 je prirodna mikrobiologija čija je uloga održavanje prirodne ravnoteže na Planeti Zemlji. Otkrio ju je prof. Teruo Higa, Okinawa Japan (EMRO – Efektivni mikroorganizmi – (emrojapan.com) prije 50 godina i danas sekoristi u više od 140 zemalja svijeta za razne namjene, ekologiju, proizvodnju zdrave hrane, zdravlje ljudi i životinja. Kroz taj period i primjenu garantirana je neškodljivost i nepostojanje nus pojava i nakon dugotrajne primjene te je bitno da se primjenjuje originalna mikrobiologija koja jedina garantira sve navedenoi temeljena je na znanstvenim i praktičnim istraživanjima širom svijeta.
Kugle su izrađivali učenici, a pridružila im se i nekolicina kolega, kao i iučenici i učiteljice iz Područne škole na Ploči.
– Ono što moram naglasit da je Čistoća Zadar financirala materijal biokugli, Ronilački klub Sveti Roko se odazvao na akciju čišćenja prije samog bacanja kugli, te nimalo manje važno, u projektu nam se pridružila i Pomorska škola Zadar, te će iz njihove škole također sudjelovati jedan dio učenika i dva profesora u samom činu bacanja kugli, rekla je Nikić.
Što kažu učenici?
– Pa većini je bilo malo teže pristupiti izradi, zbog malo intezivnijeg mirisa, a i izgleda, dok su neki bili skroz već osvješteni da rade nešto dobro za more kao i za ukupno dobro budućnosti čovječanstva.