World Population Review objavio je opsežnu studiju o prosječnom IQ-u svjetskih država.
Hrvatska ima prosječan iznos od 99,2, što joj daje ocjenu C+. Slovenija je na 102, Srbija 101, dok su Crna Gora, Sjeverna Makedonija (obje 98.7) i Crna Gora (97.6) ispod Hrvatske.
Na samom vrhu su Kina, Tajvan, Hong Kong i Makau sa 107.
WPR je uz objavu rezultata dodao i nekoliko obrazloženja vezana uz metodologiju, budući da IQ studije nisu bez svojih kontroverzi u znanstvenom svijetu.
“Opsežna istraživanja na temu nacionalnih prosječnih IQ-a provela su dvojica psihologa: Richard Lynn (1930.–2023.) i pokojni Tatu Vanhanen (1929.–2015.), a za knjigu The Intelligence of Nations iz 2019. godine, Lynn je surađivao s Davidom Beckerom.
Beckerove procjene kategorizirane su prema izvoru:
T = vrijednost temelji se na stvarnim rezultatima testova iz dotične zemlje.
E = vrijednost je procjena na temelju izmjerenih vrijednosti susjednih zemalja.
Beckerov rad bio je izrazito kontroverzan. Promicao je teoriju da su određene rase i spolovi genetski predisponirani biti inteligentniji od drugih, a njegova metodologija i objektivnost često su bili dovedeni u pitanje. Ipak, njegov rad skrenuo je pozornost na to područje te se on često (iako ponekad nevoljko) smatra pionirom u području istraživanja nacionalne inteligencije.
Program za međunarodnu procjenu učenika (PISA) Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) trogodišnje je istraživanje 15-godišnjih učenika iz cijelog svijeta koje mjeri njihovu sposobnost prisjećanja naučenog gradiva i primjene tog znanja u novim situacijama unutar i izvan škole. Posljednji rezultati PISA-e objavljeni su 2022. godine.
Indeks intelektualnog kapitala (ICI) kreirao je ekonomist Kai L. Chan, a posljednje je ažuriran 2017. godine.”, donosi N1.