NASA-in satelit snimio je atmosferski fenomen koji se formira iznad novozelandskih planina: oblak nazvan “Taieri Pet”.
Lentikularni oblak
Ova otočna država u Tihom oceanu nudi sve, od dugih, suptropskih pješčanih plaža do aktivnih vulkana, bujnih šuma i planina nalik Alpama. Čaroliju otoku daju i atmosferske pojave, od kojih je jedna od najpoznatijih oblak koji je dobio i ime: “Taieri Pet”.
Oblak ima karakterističan oblik koji meteorolozi nazivaju lentikularni oblak. Riječ je o nepokretnim, odnosno lebdećim oblacima koji nastaju u posebnim okolnostima kada vjetar puše preko neke prepreke, obično planinskog grebena. Ponekad ti oblaci izgledaju kao slojevi oblaka, a Taeiri Pet se čak opisuje i kao “ogromna hrpa tanjurića”.
Novine su o Taieri Petu izvještavale još od kraja 19. stoljeća. Ime je dobio po regiji Strath-Taieri na južnom otoku Novog Zelanda, gdje se pojavljuje, i engleskoj riječi “pet”, koja znači kućni ljubimac.
Oblaku je navodno ime dalo lokalno stanovništvo, koje ga doživljava kao svog “kućnog ljubimca”, jer je jedinstven samo za njihovo područje.
Taieri Pet također je bio naziv lokalnih novina koje su izlazile od 1982. do 2021. Najčešće se pojavljuje u blizini grada Middlemarch, a lokalno stanovništvo pojavu shvaća kao znak nadolazeće oluje.
O tome kako nastaje i kako se razvija lentikularni oblak možete pogledati u videu ispod koji prikazuje lentikularni oblak snimljen iznad otoka Tenerife, piše N1.