Dok se cirkularni štrajkovi zaposlenika u osnovnim i srednjim školama te fakultetu nastavljaju, nezadovoljni su i odgojitelji i djelatnici u vrtićima. Kako smo pisali, u subotu 12. travnja odgojitelji će izaći na prosvjed na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Nakon najave prosvjeda, na njihove prigovore reagiralo je i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM), donosi portal Srednja.hr.
Osnivači dječjih vrtića su gradovi i općine. Stoga su, kako navode iz MZOM-a, prošlog petka poslali dopis gradonačelnicima i načelnicima u Hrvatskoj ‘da se pridržavaju zakona i pedagoškog standarda’. Konkretno, članka 51. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju koji glasi: ‘Na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda radnika dječjih vrtića, koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili Republike Hrvatske. Primjenjuju se propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu, ako su ti propisi povoljniji za radnike. U ime radnika u dječjim vrtićima sindikat kolektivno pregovara i potpisuje kolektivni ugovor s osnivačem ustanove, odnosno s financijerom’.
– Uz pridržavanje Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, Ministarstvo je upozorilo osnivače dječjih vrtića da moraju poštovati i Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe. Ako se u inspekcijskom nadzoru utvrdi nepridržavanje pedagoškog standarda, propisane su kazne do 1990,84 eura za vrtić, odnosno do 1061,78 eura, poručili su iz MZOM-a.
Dodali su i da su poslali odgovor inicijativi udruga i sindikata za bolji rani predškolski odgoj i obrazovanje. U njemu su naveli da ‘Ministarstvo u potpunosti podržava inicijativu udruga i sindikata’ u njihovim zahtjevima.

– Osnivači i vlasnici dječjih vrtića trebaju u potpunosti poštovati Državni pedagoški standard predškolskog odgoja, jamčiti sigurnost za svako dijete u dječjem vrtiću te osigurati što bolje uvjete u dječjim vrtićima kako bi odgojitelji mogli provoditi odgojno-obrazovni rad. Zaključno, Ministarstvo je podsjetilo na značajna ulaganja u područje ranog predškolskog odgoja i obrazovanja, a sve s ciljem kako bi pomoglo gradonačelnicima gradova i načelnicima općina da dodatno unaprijede uvjete u dječjim vrtićima za što kvalitetniji odgojno-obrazovni rad, istaknuli su iz MZOM-a.
No, MZOM se ipak, po svemu sudeći, nije uspio umiliti odgojiteljima. U ponedjeljak su se na Facebooku zahvalili Ministru na podršci, iako sarkastično. Tako su poručili za Fuchsov da je svaka podrška dobrodošla, iako su naveli da je posrijedi ‘prebacivanje odgovornosti’.
– Ministar ponovo pokazuje kako vrtiće ne vidi kao prvu stepenicu obrazovnog sustava, i ne stavlja ih pod prioritet Ministarstva, nego razdvaja i spušta odgovornost na razinu jedinica lokalne samouprave, produbljujući tako obrazovne nejednakosti. Poruka Ministra Fuchsa osnivačima vrtića je jasna, ali kazne i prijetnje neće riješiti naše probleme. Svi naši zahtjevi ostaju, a njihovo ispunjenje tražit ćemo glasno na prosvjedu 12.4.2025. na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, poručili su iz udruge SIDRO objavivši fotografiju gdje Fuchs ‘prebacuje lopticu’ igrajući tenis.
Podsjetimo, glavni problemi odgojitelja su prevelike skupine djece, nedostatak stručnog kadra i neadekvatna oprema. Prema zakonu, djelatnici vrtića moraju imati plaće na razini djelatnika osnovnih škola, taj propis se nerijetko krši. Katarina Turković-Gulin, predsjednica Udruge odgojitelja Sidro, podsjetila je prošle srijede da su odgojitelji prosvjedovali i 2022. godine. No kaže da će ponovno izaći na ulice i da se osjećaju nevidljivo. Procijenila je da će u subotu okupiti oko 35.000 ljudi u Hrvatskoj.
– Zakoni se ne provode, uvjeti rada su iznimno loši, jako nam je teško. Nedostaje nam oko 7.000 odgojitelja danas u struci i više nema tko raditi. Nedostaje i drugih profila zaposlenih u vrtićima: tehničkog i administrativnog osoblja, stručnih suradnika. Skupine su nam opet prepune, državni pedagoški standard se ne poštuje, imamo do 100 posto više djece po skupinama za koje skrbi samo jedan odgojitelj i to vrlo često nestručna osoba. Ugrožena je sigurnost djece, ugroženo je zdravlje odgojitelja, a kvaliteta odgoja i obrazovanja više ne postoji, poručila je Turković-Gulin.