Već se neko vrijeme najavljuje kako će Hrvatsku zabijeliti snježne pahulje. Hoće li se to uistinu dogoditi otkrio je meteorolog Nikola Vikić-Topić. On najavljuje da, kako u Europi, tako snijeg stiže i u Hrvatsku.
“Ponajprije će ga biti na planinama iznad 500 metara, i to već u srijedu poslijepodne, a onda će u petak padati i u nekim nižim predjelima”, prenosi Dnevnik, a Vikić-Topić naglašava kako ne očekuje da će se snijeg dugo zadržavati na tlu niti stvarati neki značajniji pokrivač. “U većini nizinskih krajeva to će više biti dekorativno”
“Najviše snijega bit će u Gorskom kotaru i Lici, između 15 i 30 centimetara. U Slavoniji će pasti od 2 do 10 centimetra, a najmanje u središnjoj Hrvatskoj, do 5 centimetara. Neka će mjesta i ovdje ostati potpuno bez snijega”, kaže Vikić-Topić i napominje da je prognoza snijega uvijek varljiva stvar.
“U Zagrebu se ne očekuje puno snijega”
Što se tiče najvećih hrvatskih gradova, u Zagrebu se ne očekuje puno snijega. “Vjerojatno će padati u petak, ali ne vjerujem da će se zadržati. Zagreb je velik grad i on je takozvani toplinski otok, pa je temperatura uvijek dva do tri stupnja viša nego u okolici. Medvednica je već druga priča, ondje bi moglo pasti više od 15 centimetara. Osijek s druge strane izgleda povoljnije za snježni pokrivač. Ondje će vjerojatno više i jače padati, pa će se lakše primati.”
Vikić-Topić kaže da ne vjeruje u nagađanja da je pred nama najhladnija zima u posljednjih 65 godina. “Štoviše, rekao bih da je pred nama većinom blaga zima uz nekoliko prodora hladnoće, i to najizglednije u siječnju. Koliko mi je poznato, ta informacija o najhladnijoj zimi u posljednjih 65 godina potekla je s jedne talijanske internetske stranice koja okuplja zaljubljenike u meteorologiju. Znači, to nije ničija službena prognoza.”
“Rekao bih, u šali, da je veća vjerojatnost da će ovo biti najhladnija zima u sljedećih 65 godina zbog klimatskih promjena. Makar ni to baš nije sasvim točno jer znamo da klimatske promjene i globalno zatopljenje ne znače da će svaka sljedeća godina biti toplija od prethodne, postoji varijabilnost u tom zagrijavanju.”