Movember je ime pokreta kojim se svake godine kroz mjesec studeni podiže svijest o zdravstvenim problemima muškaraca.
Kako piše Hrvatski zavod za javno zdravstvo, nastao je u Australiji 2003. godine, spajanjem riječi “moustache” (engl. brkovi) i “november” (engl. studeni) jer su brkovi određeni kao simbol čitavog pokreta. Događaj je formaliziran 2004. godine, s ciljem prikupljanja sredstava za ist raživanje raka prostate dok je zaklada Movember osnovana 2006. godine, kao dobrotvorna organizacija koja svake godine potiče i educira muškarce kako brinuti o svojem zdravlju putem preventivnih pregleda.
Rak prostate
Rak prostate je najčešći novodijagnosticirani rak u muškaraca u Europi, s procijenjenih 415.333 novih slučajeva u 2022. godini. Jedan je od tri najčešća zloćudna uzroka smrti u 2022. godini u Europi s gotovo 100.000 smrti (samo rak pluća i rak debelog crijeva odnose više života među zloćudnim bolestima u muškaraca u Europi).
Kao najvažniji čimbenici rizika za rak prostate smatraju se starija životna dob (najčešći je kod muškaraca iznad 50 godina), nasljeđe i etničko porijeklo. Također, prehrana, debljina, upale prostate i spolno prenosive infekcije mogu predstavljati čimbenike rizika za razvoj bolesti. Simptomi raka prostate mogu biti otežano mokrenje, slab ili isprekidan mlaz mokraće, pečenje kod mokrenja ili krv u mokraći, no simptomi sami po sebi ne potvrđuju prisutnost raka prostate. Većina ovih simptoma može se pojaviti i kod muškaraca s nemalignim povećanjem prostate. Simptomi metastatske bolesti uključuju umor, slabost i mršavljenje. Većina bolesti se otkrije digitorektalnim pregledom i određivanjem PSA (tumorski biljeg za prostatu), što se obično provodi svake godine muškarcima starijim od 50 god.
Rak prostate u Republici Hrvatskoj nalazi se na devetom mjestu svih uzroka smrti muškaraca u 2023. godini, sa 758 umrlih muškaraca. Od raka prostate 2021. godine u Hrvatskoj su oboljela 2434 muškarca.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate
Rano otkrivanje raka prostate moguće je redovitim pregledima koji se preporučuju svim muškarcima koji su stariji od 40 godina. Budući da se bolest često prepoznaje kada je kasno i kada više ishodi liječenja nisu toliko povoljni, Ministarstvo zdravstva odlučilo je pokrenuti Nacionalni program ranog otkrivanja raka prostate, nastao kao rezultat rada Povjerenstva za izradu nacrta Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka prostate.
Nacionalnom programu prethodi Poseban program za probir i rano otkrivanje raka prostate u Hrvatskoj čija je provedba počela 1. veljače 2024. Program se implementira na temelju preporuke Vijeća Europske unije iz prosinca 2022. o probiru raka kako bi se smanjila smrtnost povezana s rakom prostate. Posebni program implementirat će se i provesti sa svrhom ocjenjivanja izvedivosti i djelotvornosti provedbe organiziranog programa probira na nacionalnoj razini imajući na umu učinkovitost, financijsku isplativost i preporuke stručnih institucija. Posebni program bit će usmjeren na muškarce životne dobi od 55 do 69 godina koji nikada nisu bolovali od raka prostate i koji nisu radili pretragu PSA (prostata-specifični antigen) u zadnjih 12 mjeseci. Ovaj program provodit će se na teritoriju Grada Zagreba, a u provedbi sudjeluju domovi zdravlja Grada Zagreba, KBC Zagreb i KBC Sestre milosrdnice.
Cilj Programa je preokrenuti negativni trend raka prostate kao jednog od tri najčešća zloćudna uzroka smrti kod muškaraca u Republici Hrvatskoj, jer se bolest nažalost često dijagnosticira u uznapredovaloj fazi koja onemogućuje povoljne ishode liječenja.