Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest umjetnosti, u suradnji sa Znanstvenom knjižnicom Sveučilišta u Zadru, Udrugom turističkih vodiča Zadra „Donat“, Arheološkim muzejem Zadar i Galerijom umjetnina Narodnog muzeja Zadar organizira tribinu i otvorenje izložbe „Sa Zadrom u mislima“, u povodu 100. obljetnice rođenja akademika Ive Petriciolija.
Tribina će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u 18:00 sati u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru. Pozdravne riječi uputit će rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac i ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan, nakon čega će se održati tribina na kojoj sudjeluju profesor u miru prof. dr. sc. Pavuša Vežić, dr. sc. Sofija Sorić (Konzervatorski odjel u Zadru) te kći i sin akademika Petriciolija Mirna Petricioli i Donat Petricioli.
Nakon tribine, u prostorijama izložbene dvorane Državnog arhiva u Zadru, bit će otvorena izložba memorabilija, fotografija i dokumenata iz bogate ostavštine akademika Ive Petriciolija. Izložba će posjetitelje, poput vremeplova, provesti kroz njegov osobni i profesionalni život, te prikazati njegov doprinos brojnim arheološkim istraživanjima u Zadru i okolici. Poseban naglasak stavljen je na njegov rad kao vrsnog fotografa i dokumentarista umjetnina, arhitekture i krajolika, koji je svojim fotoaparatom bilježio neprocjenjive trenutke kulturne baštine.
Akademik Ivo Petricioli (Zadar, 9. ožujka 1925. – Zadar, 28. svibnja 2009.) bio je povjesničar umjetnosti, arheolog, znanstvenik i pedagog iznimnog formata. Nakon završetka Klasične gimnazije u Splitu, diplomirao je povijest umjetnosti s klasičnom arheologijom i hrvatsku povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1950. godine, gdje je i doktorirao 1957. s temom iz romaničke skulpture Dalmacije.
Tijekom svoje karijere radio je u Arheološkom muzeju u Zadru, Institutu za historijske nauke JAZU, a najveći trag ostavio je na tadašnjem Filozofskom fakultetu u Zadru (danas Sveučilištu u Zadru), gdje je od 1958. predavao i bio ključan u osnivanju Odjela za povijest umjetnosti. Obnašao je i dužnosti dekana, prorektora, te je 2000. godine postao profesor emeritus. Od 1992. bio je redoviti član HAZU – Razreda za likovne umjetnosti.
Njegov znanstveni opus obuhvaća oko 200 znanstvenih i stručnih članaka te više od 20 knjiga i monografija iz područja arhitekture, skulpture, zlatarstva, drvorezbarstva, slikarstva i urbanizma, s posebnim naglaskom na predromaničku i romaničku umjetnost. Neke od njegovih najvažnijih publikacija su: Pojava romaničke skulpture u Dalmaciji (1960), Zadarsko zlatarstvo (1971), Stari Zadar u riječi i slici (1999) i Crkva sv. Spasa na vrelu Cetine (1995). Posebno se ističu njegove koautorske knjige iz edicije Prošlost Zadra, koje su danas nezaobilazna literatura za proučavanje zadarske kulturne i urbanističke povijesti.
Petricioli je bio poznat po svojoj interdisciplinarnoj metodologiji, istovremeno arheolog, povjesničar umjetnosti, arhivist, znanstvenik i terenski istraživač. Obrazovao je brojne generacije stručnjaka, potičući ih na kritičko razmišljanje i utemeljen znanstveni rad.
Za svoj rad nagrađen je brojnim priznanjima, među kojima se ističu: Godišnja nagrada Grada Zadra (1966.), Republička nagrada za knjigu (1973.), Državna nagrada za životno djelo (1996.), te Nagrada Grada Zadra za životno djelo (1999.).
U popratnom programu Udruga turističkih vodiča Zadra “Donat” organizira dva tematska vođenja: u srijedu 30. travnja u 17 sati obići će crkvu sv. Stošije na Puntamici (polazak s Obale kneza Domagoja ispred restorana Niko, a u petak 2. svibnja u 17 sati vodstvo s Narodnog trga pod nazivom „Male zadarske crkve“.
