Zadarski župan Božidar Longin sa suradnicima danas je bio u obilasku nekih od kapitalnih projekata Zadarske županije, među njima i gradilište buduće Medicinske škole.
S tim je projektom bilo nekoliko problema, no čini se da se svemu napokon bliži kraj i da će učenici iduće školske godine sjesti u nove klupe u novoj zgradi.
– Ona je zaista posebna po mnogo čemu, ovo je jedan projekt u kojeg smo ušli, mislili smo da će ići puno lakše, ali evo došli smo skoro pa do kraja. Naime, znate i sami da smo u startu imali ponavljanje javne nabave, da smo nakon toga ušli u podrum gdje smo naišli na stijene, izgubili smo tu negdje više od godinu dana. To sad nije bitno, bitno je to da će do početka školske godine zgrada biti useljiva i da će se nova školska godina dočekati u ovoj zaista predivnoj školi. Predvidjeli smo da će se probiti osnovni proračun koji je bio, ja sam čak bio skeptičan da će biti puno više od toga, ali nije, Dakle, negdje smo došli do 6,8 milijuna eura bez PDV-a, neka bude sedam, milijun i pol imamo preko EU fondova, milijun i pol od ministarstva, ostalo ćemo mi preko naše Županije, kreditna linija i sve ostalo što je potrebno. Dobit ćemo jednu školu koja je zaista posebna i koja će biti na ponos svima u Zadarskoj županiji pa i šire, ovo je Centar kompetentnosti, rekao je župan Longin nakon obilaska.

– Moja je ideja bila da grupiramo određene djelatnosti pa smo na taj način kao što smo napravili da su sve ustanove županijske i Županija kompletno na jednom mjestu, to je završetak sami. Tako smo dobili ideju da zdravstvo bude na jednom mjestu pa smo cijelo zdravstvo grupirali ovdje na prostoru bolnice, odmah preko puta je bolnica, mnogi naši liječnici će ovdje predavati, učenici će imati direktan kontakt s bolnicom. Tu je preko puta i naša Poliklinika, 24.000 metara kvadratnih neto prostora, tu je i dnevna bolnica niknula u međuvremenu i točku na “i” stavljamo s novom medicinskom školom. Sretni smo i presretni što se nazire kraj ovome i nadam se da će učenici uživati u tome, napomenuo je.
Longin se ujedno zahvalio svima koji su bili i najmanji kotačić u ovom projektu.
Nenad Šužberić, dipl. ing. građevine, voditelj projekta izgradnje, naglasio je specifičnost cijelog projekta.
– Znate da je projekt bio zamišljen na način da se postojeća zgrada u cijelosti sačuva i da se unutar nje izvede jedna opna koja bi stabilizirala tu konstrukciju i ogradi ovaj dio kojeg vidimo sa zapadne strane. Međutim, usprkos svim nastojanjima i ukrućenjima itd., nije bilo moguće sačuvati konstrukciju, ona se počela sama urušavati. Zabranili smo izvođenje radova zbog sigurnosti i onda je došlo do promjene rješenja, ali se zadržao na tom dijelu jedan segment koji će podsjećati an saru zgradu. to još nije vidljivo, ali za par dana će biti. Dakle, konstrukcije prozora, kamene šembrane koje su bile na staroj zgradi će se ponovno pojaviti na ovoj fasadi. To neće biti prozor, one će samo predstavljati funkciju, kako projektantni vole reći, faksimil stare zgrade i na neki način podsjećati na tu staru zgradu. Međutim, specifičnost je i u materijalima. Tu su primijenjeni najsuvremeniji materijali to se još ne vidi, to su obično završne obloge, vidite da je unutrašnjost uglavnom u betonu i to spajanje postojećeg i novog je vrlo teško tako da je jako puno detalja koji još dan danas pred kraj nisu još riješeni, pokušavaju se uskladiti tradicionalni i novi materijali i nadam se da ćemo ipak stići sve to privesti kraju. Mi znamo svoj kraj, negdje sredina srpnja bi to trebalo biti privedeno kraju. Dakle, nova školska godina u ovoj zgradi, najavio je.
Što se tiče visine investicije, očekuje se povećanje od ugovora u visini od 30 do 35 posto, što će ukupno biti do sedam milijuna eura plus PDV.
Trenutak kraja radova zasigurno čeka i Anita Basioli, ravnateljica i voditeljica Regionalnog centra u sektoru zdravstva za pet županija.
– Ovo je prekrasno jedno zdanje, međutim sami zidovi bez nas koji smo unutra malo toga znače. Kroz projekt Medicinska + kojeg smo u roku završili u samo dvije godine, a trajao je od starta pet godina, i povukli oko 3.900.000 tadašnjih kuna i prošli niz edukacija po cijeloj Europi, educirali su se kao učenici tako i nastavnici. Mislim da smo prošli preko tisuću i nešto raznih vrsta radionica i nabavili opremu koja u ponedjeljak prva tura seli u nove prostore. Radi se školskom namještaju, klupama, stolicama, stolovima, svemu onome što je pokretno. U međuvremenu sav ovaj fiksni inventar će se montirati kroz sljedeći mjesec, govorimo o laboratoriju za dentalne tehničare na koji sam posebno ponosna zato što će to biti zadnja riječ tehnike i gotovo sam sigurna ni jedna srednja škola u Hrvatskoj, a mislim da i u Europi, neće imati tako kvalitetnu opremu, najavila je ravnateljica nakon obilaska, i dodala:
– Imat ćemo i novi simulacijski centar, to je opet nešto posebno, Regionalni centar u Bjelovaru ima jedan mali, naš će biti bitno veći i osposobljeniji. Prilika je da postanemo centar koji će svakako dati priliku svim stručnjacima, liječnicima, sestrama iz ovog dijela Europe da mogu doći i održavati predavanje i radionice. To je možda najveća posebnost. Imat ćemo prekrasnu knjižnicu, učionice opremljene sa svim što bi trebale imati učionice u 21. stoljeću. Imat ćemo i savjetovalište za mlade koje nam funkcionira izuzetno dobro, i to je nešto što bismo htjeli intenzivno razvijati u sljedećem razdoblju. Imat ćemo sportsku dvoranu iznimno opremljenu. Imat ćemo kuhinju, iako se nažalost u ovom prostoru koliki god da je, nije mogla isplanirati profesionalna kuhinja, ali ćemo outsource nešto kako bi učenici mogli dobiti topli obrok u međusmjenama.
No, ono što je svako velika novost je da će se od iduće školske godine nastava odvijati u jednoj smjeni, a ne u tri kao što je sad.
Povećali su u dvije godine i kvote upisa učenika, pa sad upisuju pet razreda i na tome će se zadržati jer ih sad ima već preko 400. Kapaciteti zgrade ipak neće dozvoljavati širenje, ali bit će rasterećenje u vidu pohađanja nastave u sklopu bolnice.