U domovima i udomiteljskim obiteljima u Hrvatskoj smješteno je oko 3000 djece, dok je ove godine posvojeno njih samo 112. Problem je u tome što djeca čekaju odluke sudova koji će neodogovornim roditeljima ili roditeljima zlostavljačima oduzeti roditeljsko pravo kako bi mogla biti posvojena. Do tog trenutka mogu proći i godine, donosi Dnevnik.hr.
Postupak posvajanja počinje podnošenjem zahtjeva Centru za socijalnu skrb, potom psihološkom procjenom, a treba i završiti školu za posvojitelje te se upisati u registar potencijalnih posvojitelja.
Ove godine posvojeno je 112 djece, u registru potencijalnih posvojitelja više ih je od 1064, a tek je 216 djece dostupno za posvajanje. Paradoksalno je i da su domovi puni nezbrinutih mališana. Samo mali dio ispunjava uvjete za posvojenje jer biološkim roditeljima treba biti oduzeto roditeljsko pravo.
Sudovi u konačnici donose odluku, a suci su, upozoravaju, upoznati sa sustavom, preblagi prema roditeljima koji zanemaruju ili zlostavljaju djecu dok ona gube vrijeme boraveći u sustavu.
Jasna Ćurković Kelava iz Dječjeg doma Zagreb navela je primjer dječaka od osam godina kojem sad traže posvojitelje i koji sad spada u teže posvojivu djecu: ”On je u sustav socijalne skrbi došao još kao mala beba. Znači, izdvojen je iz obitelji, smješten ovdje u Nazorovoj, da bi ga tadašnji centar vratio ponovo u primarnu obitelj, ondje je teško zlostavljan i došao je negdje s dvije godine ponovo k nama. Od nas je išao u jednu udomiteljsku obitelj, koja ga nije dobro prihvatila, iz te u drugu udomiteljsku obitelj, pa nam se vratio negdje prije dvije godine, a centar koji ga je vodio trebao je još u vrijeme tog teškog zlostavljanja u vlastitoj obitelji pokrenuti postupak da dijete bude pravno čisto za posvojenje.”
Brinuti se za svoje najranjivije članove moralna je obveza zajednice koja se želi nazvati društvom, stoga je pomoć djeci koja čekaju u sustavu potrebna danas.