Svaki komad plastike, naslage građevinskog otpada, truli kuhinjski elementi, stari madraci, polomljeno staklo i staklene boce, ma kako maleni ili skriveni bili, izvađeni i očišćeni iz prirodnog ambijenta predstavljaju velika ekološka i mala herojska djela. A jedno takvo herojstvo odradila je danas ekološka skupina predvođena djelatnicima Općine Vir i općinskog sustava, komunalnih poduzeća te grupica savjesnih građana – Virana porijeklom iz Slovenije i Njemačke te virskih vikendaša iz kontinentalne Hrvatske. Povodom Dana planeta Zemlje 22. travnja odrađena je dosad najobuhvatnija ekološka akcija čišćenja prirodnog ambijenta otoka Vira od Srpljice do Crvenih stijena, a ovu će akciju čišćenja otoka, napomenuo je virski načelnik Marino Radović, djelatnici Čistog otoka i drugih komunalnih tvrtki nastaviti u sljedećim tjednima.
– Željeli smo vlastitim primjerom pokazati ljubav prema našem otoku i potaknuti ekološku svijest kod građana kako bismo sačuvali naš autohtoni prirodni ambijent. Previše je otpada u prirodi što stvara lošu sliku o otoku i nama samima, a loše utječe i na gospodarstvo te na turizam od kojeg živi većina otočana – kazao je načelnik Radović koji je organizirao i predvodio ovu ekološku akciju. Čišćenje šumaraka, obalnog prostora i protupožarnih putova od bačenog otpada bila je prva ekološka akcija usmjerena na prirodni ambijent otoka i postat će tradicionalna. Svake godine 22. travnja povodom Dana planeta Zemlje djelatnici općinskog sustava predvodit će ovu akciju uz pomoć građana, čime će se proširiti i upotpuniti dosadašnje nastojanje Općine Vir da Vir zaista postane ekološki osviještena sredina i zeleno-plavi otok.
– Dosad smo više nego uspješno proveli nekoliko ekoloških akcija čišćenja virskog podmorja u suradnji s našim roniocima, HVIDR-om i udrugama proizašlim iz Domovinskog rata. Rezultati su bili odlični, a isto želimo postići i s ovom akcijom. Prirodni ambijent otoka nije nažalost čist kako bi trebao biti, pa sljedeći put očekujemo veći odaziv volontera. Najteže je početi, ali led smo probili – dodaje virski načelnik kojeg su u akciji pratili kandidat za župana političke platforme Nezavisni za promjene Antonio Vučetić, direktor destinacijske menadžment kompanije Vir turizam Kristijan Bašić, drugi direktori komunalnog sustava i općinskih ustanova, predstavnici UDDK Vir, djelatnici Čistog otoka, Vir održavanja, Vir turizma i Vir zaštite. Otpada je bilo zaista puno, pogotovo u Srpljici, tako da gotovo nije bilo puta ili šumarka u koji nisu bili bačeni plastični predmeti i građevinski otpad.
– Ponekad je zaista teško shvatiti zašto netko baca smeće u prirodu, a pogotovo to teško pada nama koji radimo u turizmu i ugostiteljstvu. Mi živimo od turista i turizma, pa moramo biti svjesni kakva se slika stvara o otoku kada se otpad baca u prirodu. Nadam se da smo ovom akcijom uspjeli poslati poruku – dodao je direktor Vir turizma Bašić, koji je lani u isto vrijeme s članovima Lovačkog društva Zec iz Vira i djelatnicima Čistog otoka sudjelovao u čišćenju padinskih zona u Srpljici. Ova trosatna akcija ipak je bila na znatno većem prostoru, pa je svaka ruka pomoći bila dobrodošla. A tu su ruku pružili Virani i virski vikendaši iz kontinentalne Hrvatske te Slovenci i Nijemci.
– Jučer smo sudjelovali na biciklijadi, a sada smo se odazvali na ovu ekološku akciju. Željeli smo pomoći i potaknuti druge na sudjelovanje. Bačeno smeće je vidljivo i treba ga očistiti – poručila je Ankica Schmidt iz Ptuja u Sloveniji koja je Dan planeta Zemlje provela čisteći šumski okoliš u društvu Ivana Zemljarića i Dušanke Gegič. Schmidt već 16 godina posjeduje apartman u Viru, pa čistoću otoka doživljava kao vlastitu obavezu. Slično razmišljaju Vesna i Michael Hlemm, stanovnici otoka porijeklom iz Velike Gorice i Bavarske koji su ljubav prema Viru najljepše izrazili ekološkim volonterstvom.
– Uživamo na otoku koji je naš dom. No voljeli bismo kada bi bio čišći, pa smo se zato odazvali ovoj akciji. U Njemačkoj su kazne za nezakonito bacanje otpada tako velike da nikome ne pada na pamet bacati smeće u prirodu – napominje gospođa Vesna. Svijest o visokim kaznama i ekološke edukacije od malih nogu kod Nijemaca su očito urodili plodom, a to je bilo vidljivo na samom okupljanju volontera na Trgu svetoga Jure kada je jedna mama iz Njemačke sa svojim malenim sinom samoinicijativno čistila prostor virskog trga od opušaka, papirića i drugog sitnog otpada. Snažna poruka je poslana, pa rezultat, vjeruju u Općini Vir, ubuduće neće izostati.
Vrijedni kao mravi bili su jutros četvrtaši u Područnoj školi u Viru koji su povodom Dana planeta Zemlje 22. travnja sa svojom učiteljicom Helenom Budijom Škorić čistili plažu Jadro. Nakupilo se dosta prirodne nečistoće koju je jugo iz mora izbacilo na virsku pješčanu plažu, pa se najveći dio plaže uspješno očistio, kao što se i pokupio koji komad pronađene plastike. Dvadesetero učenika potom je na školskom satu učilo o značaju čistog okoliša i očuvanju prirodnog ambijenta te o Danu kojim slavimo naš plavo-zeleni planet. U fotogaleriji pogledajte virske četvrtaše u žestokoj ekološkoj akciji koju su odradili u posebno dizajniranim majicama. Odmah nakon virskih osnovnoškolaca na Jadro su došli i virski mališani iz Dječjeg vrtića Smješko koji su za svaki slučaj još jednom pročešljali omiljenu virsku pješčanu plažu. Destinacijska menadžment kompanija Vir turizam, virska Turistička zajednica i komunalno poduzeće Čisti otok pomogli su ovu ekološku akciju.