Hrvatska danas obilježava Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja te 29. obljetnicu operacije Oluja. Tijekom tri dana trajanja ove ključne operacije oslobođeno je 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.
Centralna proslava održat će se u ponedjeljak, 5. kolovoza, u Kninu, a prisustvovat će joj državni vrh. Građanima i braniteljima obratit će se predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Proslava započinje tradicionalnom budnicom ulicama Knina u 6:30 sati, dok se dolazak uzvanika očekuje do 9:30 sati. Na Trgu dr. Ante Starčevića, kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95, od 9 sati odat će se počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima. Vijence će položiti predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, HRVI, ratni zapovjednici, predstavnici udruga iz Domovinskog rata, najviši državni dužnosnici te predstavnici županija i gradova.
Središnja svečanost počinje u 9:40 sati na stadionu NK Dinara, a program na Kninskoj tvrđavi pratit će se putem videozida na stadionu i središnjem gradskom trgu. Na Kninskoj tvrđavi održat će se tradicionalna ceremonija podizanja zastave RH, dok su na stadionu predviđena prigodna obraćanja, čitanje povjesnice VRO Oluja te imena poginulih i nestalih u VRO Oluja, uz glazbeni program. Svečanost će završiti prikazom sposobnosti pripadnika Hrvatske vojske i policije te letačkim programom, a misa će se služiti u Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta s početkom u 12 sati.
Cjelokupan program i misa moći će se pratiti u izravnom prijenosu Hrvatske radiotelevizije, dok će se taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme moći razgledati uz kninsku ulicu dr. Franje Tuđmana i na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora od 8 do 16 sati. U 13:30 sati predviđen je doček maratonaca i biciklista na Trgu dr. Ante Starčevića.
Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja obilježava se nizom događanja širom Hrvatske. Ministarstvo hrvatskih branitelja pruža potporu udrugama iz Domovinskog rata, osiguravajući prijevoz za Knin te organizirajući proslave i u drugim gradovima i općinama.
Sjećanje na Oluju
Vojno-redarstvena operacija Oluja započela je 4. kolovoza 1995. godine u 5 sati, a već do 7. kolovoza Hrvatska vojska oslobodila je okupirana područja u Dalmaciji, Lici, Kordunu i Banovini te ih vratila u sastav Republike Hrvatske. Svake godine obljetnica Oluje obilježava se 5. kolovoza, na dan kada su hrvatski vojnici ušli u Knin, glavni grad samoproglašene paradržave Republike Srpske Krajine (RSK), koja je nakon ljeta 1995. svedena na područja u istočnoj Slavoniji, a koja su Hrvatskoj vraćena nakon mirne reintegracije Podunavlja 1998. godine.
Operacija Oluja pokrenuta je tri mjeseca nakon operacije Bljesak, kojom je Hrvatska vratila kontrolu nad zapadnom Slavonijom. Nakon odbijanja predstavnika RSK za mirno rješenje, uključujući i plan Z4, Olujom je okončan rat u Hrvatskoj. Tijekom rata, vojne snage RSK, uz podršku iz Beograda, napale su i srušile brojne gradove i sela te protjerale nesrpsko civilno stanovništvo.
Operacijom Oluja oslobođeni su Knin, Gračac, Obrovac, Korenica, Slunj, Plitvice, Sveti Rok, Benkovac, Kijevo, Vrlika, Dubica i brojna druga mjesta, a hrvatske snage stigle su do međunarodno priznate granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine. S oslobođenih područja nakon Oluje iselilo je oko 200 tisuća građana, pretežno srpske nacionalnosti, kojima je povratak, prema tvrdnjama nevladinih organizacija, godinama bio otežavan i onemogućavan.
U vojnoj operaciji kojom je oslobođena jedna petina hrvatskog teritorija, poginula su 174 vojnika i redarstvenika, a više od 1400 ih je ranjeno.