Nakon što smo se pozabavili usporedbama cijena koristeći specijalizirani portal za to, iz usporedbe cijena u Zadru i Splitu, došli smo do zaključka kako je Zadar stvarno skup za život.
I to ne po cijenama nekretnina, koje su, već smo o tome pisali, skočile u nebo, već po nekim svakodnevnim potrebama i sitnicama.
Kapučino, kilogram sira, cijena vožnje taksijem, mjesečne režije, cijena obrazovanja… sve su to kategorije koje je, među ostalim, analizirao portal Numbeo.
Prema podacima kojim raspolažu, cijene su u Zadru drastično skuplje od Splita.
Dopustite da vam to pokažemo na nekoliko primjera.
Trošak mjesečnih režija za stan od 85 kvadrata u Splitu mjesečno košta oko 116,59 eura, dok režije za isti takav stan u našem gradu koštaju 175 eura.
Mjesečni iznos koji će roditelji platiti za cjelodnevni privatni vrtić u Zadru košta 233,58 eura, dok isti takav vrtić u Splitu košta svega 135,12 eura.
Čak 65,7 posto je skuplji taksi start u Zadru nego Splitu. Mi ćemo taj start platiti 3,31 euro dok će Splićani platiti 2 eura.
Kilogram domaćeg sira u Zadru košta 14,08 euro, dok se u Splitu plaća 9,86 eura.
Na tablici usporedbe Zadra i Splita cijeli je niz stvari koje su u južnijem dalmatinskom gradu drastično jeftinije.
No, da ne budemo zlobni, postoje i neke koje su, realno, skuplje.
Tu se ubrajaju, primjerice, zelena salata, koje komad u Zadru košta 0,86 eura, dok je cijena u Splitu 23 posto skuplja i iznosi 1,12 eura.
Split je skuplji i kada je u pitanju pivo. Pola litre tamo ćete platiti 1,33 eura, dok će u Zadru ista ta krigla koštati 13,4 posto manje – 1,15 eura.
Slična razlika u cijeni, 13,9 posto, odnosi se na rižu. Kilogram u Splitu košta 2,88 eura, dok u Zadru košta 2,48 eura.
Da ne duljimo, lista stvari po kojima je Split skuplji daleko je manja od one na strani Zadra.
Ipak, Split nema ni Pozdrav Suncu, ni Morske orgulje, ni most… ni naše cijene.
Evala!