U petak, 16. veljače 2024., pod svečanim okvirom crkve svetog Frane u Zadru, održana je veličanstvena ceremonija obilježavanja 12. obljetnice potpisivanja Zadarskog mira iz 1358. godine.
Sudionici ovogodišnjeg programa obuhvatili su široki spektar institucija i zajednica, među kojima su se istaknuli G. Š. Blagoje Bersa Zadar, OGŠ sv. Benedikta, učenici iz zadarskih osnovnih škola poput Šime Budinića, Šimuna Kožičića Benje te Zadarskih otoka. Tu su bili i Dječja folklorna skupina Donatići, Udruga izviđača Zarus iz Zadra te povijesne postrojbe poput Vitezova vranskih, Ravnokotarskih serdara i povijesne postrojbe kralja Dmitra Zvonimira iz Knina. Kulturno-umjetnička društva kao što su KUD Sv. Luka Škabranja, KUD sv. Šime iz Rtine, KUD Radovin, KUD Luzarica iz Pridrage, KUD sv. Ante iz Nadina, Šibenska gradska straža te Plesna skupina povijesnih plesova Kontea iz Konjščine također su dali svoj doprinos svečanom događaju.
Gvardijan samostana, dr. sc. fra Stipe Nosić, srdačno je pozdravio okupljene, istaknuvši povijesni kontekst i ulogu franjevaca u potpisivanju ovog značajnog mira, te se osvrnuo na nedavni povrat čuvenog procesijskog križa u samostan sv. Frane, koji je bio otuđen 1974. godine, a vraćen prošle godine.
Gđa Anita Gržan Martinović, viši savjetnik-specijalist za međunarodnu suradnju u Uredu gradonačelnika Zadra, iznijela je riječi gradonačelnika Branka Dukića i predsjednika Europske mreže mjesta mira, g. Eduarda Bassa, čestitajući Gradu Zadru na obilježavanju Zadarskog mira i ističući važnost nastavka njegovanja kulture mira.
Program je obogaćen i raznolikim govorima drugih uglednih gostiju poput ravnatelja O. Š. Zadarskih otoka, g. Davora Barića, te koordinatorice programa i voditeljice projekta Muzej u školi – baština mira, gđe Anamarije Botica Miljanović i fra Drage Ljevara, koji je bio inicijator ove manifestacije prije 12 godina.
Doc. dr. sc. Antun Nekić, u ime Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i Znanstvenog odbora EMMM-a, održao je kratko izlaganje o povijesnom značaju Zadarskog mira od 18. veljače 1938. godine i njegovim odjecima u Zadru i okolici.
Ova svečanost nije samo obilježavanje povijesnog događaja već i dio projektnih aktivnosti Grada Zadra u europskim projektima, u kojima sudjeluje posredstvom Europske mreže mjesta mira.
Program se nastavio svečanom povorkom sudionika kroz grad, u tradicionalnim odorama i nošnjama, završavajući u crkvi svetog Šime, čime je još jednom istaknuta važnost mira i zajedništva u zadarskoj zajednici.