Za miran san bez znojenja ključan je odabir posteljine. Mnogi nažalost, pri kupnji posteljine, više obraćaju pažnju na njezin izgled i cijenu, dok manje pažnje posvećuju sastavu materijala. Takav pristup je veoma pogrešan. Prirodni materijal je imperativ, jer ipak u krevetu provodimo trećinu života i jako je bitno na čemu spavamo.
To je posebno važno ljeti, kada je vruće i kada se pojačano znojimo. Bakterije se vrlo brzo razmnožavaju u neopranoj posteljini, hraneći se mrtvom kožom koja se svake noći nakuplja na njoj. Znoj koji tijelo proizvodi sve to dodatno potiče. Zbog toga bi oni koji pate od alergije na grinje, astme ili ekcema trebali posebno voditi računa o higijeni mjesta na kojem spavaju, kao i žene u menopauzi i svi koji se pojačano znoje noću.
Evo nekoliko savjeta za odabir i održavanje posteljine:
Materijali koji upijaju znoj, poput pamuka, mnogo su bolji izbor od sintetičkih vlakana, koja dodatno potiču zadržavanje tjelesne topline. Ljeti su vrlo dobre i posteljine od kombinacije pamuka i lana. Iako ih može biti malo teže peglati, barem se ne morate brinuti zbog noćnog znojenja. Ako do sada niste znali, kod odabira posteljine birajte tkanine s većim brojem niti. Što je veći broj niti, tkanina je finija i glađa.
Stručnjaci preporučuju da posteljinu mijenjate barem jednom tjedno, a ljeti to treba raditi i češće – na svaka tri dana.
Vlasnici kućnih ljubimaca trebali bi češće mijenjati posteljinu jer na njoj često spavaju ili borave njihove dlakave životinjice.
Ako imate dijete, bilo bi dobro da ga nagovorite da se odvoji od omiljenog medvjedića na neko vrijeme jer i plišane igračke na krevetu skupljaju bakterije i druge mikroorganizme, kojih se treba riješiti u perilici rublja. To radite barem jednom mjesečno.
Posteljinu nikada ne perite na temperaturi nižoj od 60 stupnjeva. Kada je niža od toga, riješit ćete se prašine, ali grinje će preživjeti, a od toga onda nemate nikakve koristi.
Što se jastuka tiče, za ljetne mjesece preporučuju se oni koji se mogu prati u perilici. Pri kupnji obavezno obratite pažnju na to, a savjet je da na njih stavljate po dvije jastučnice kako bi jastuk manje bio natopljen znojem.
Povremeno usišite madrac, a krajem ljeta ga operite dubinski. Postoje firme koje to uslužno rade u stanovima i nisu preskupe. Do tada ga redovito usisavajte, a zaštitu za madrac je obavezna.
Ovaj savjet će se vjerojatno najviše svidjeti – izbjegavajte spremanje kreveta čim ustanete ujutro. Naime, tijekom noći, dok spavamo i znojimo se, krevet zadržava tu vlagu i toplinu, pa mu ujutro treba dati vremena da se osuši i “prodiše”.