Najavu mirnog prosvjeda stanara kvarta Maraska, a uslijed straha od potencijalne devastacije Maraska parka, komentirao je danas zadarski gradonačelnik Branko Dukić.
On je istaknuo kako nema nikakve bojazni od neke devastacije ili toga da bi taj park mogao biti oduzet građanima.
– Što se tiče Maraska parka, on će ostati kao park i nitko ga neće uzeti. To će ostati državni i gradski prostor. Idući tjedan se potpisuje međusobni ugovor zajedno s HAZU-om u kojeg je uključeno i naše Sveučilište, Županija i Grad po kojem idemo u jedan projekt koji se zove Maritimni muzej grada Zadra, odnosno bit će to i nacionalni maritimni muzej, koji će obuhvatiti također i područje tog parka i on će biti kultiviran, pod vodstvom akademika Bašića, tako da ne vjerujem da će to biti prostor koji će biti ružan. Vjerujem da će taj prostor biti na ponos svim žiteljima koji tamo žive. Mislim da nemaju razloga za prosvjed. Znači, nema nikakve bojazni, komentirao je Dukić.
Podsjetimo, inicijativa građana najavila je ovaj mirni prosvjed za srijedu u 16 sati s tri glavna cilja.
– Svjedočimo betonizaciji Zadra i ne želimo postati još jedan takav primjer, stoga zahtijevamo da izgradnja hotela Hyatt i pratećeg sadržaja ne ugrozi stari Maraskin park! Budući da se trenutno završava 1. faza projekta izgradnje hotela i pratećeg sadržaja, cilj nam je otvoriti oči i probuditi savjest gradskim ocima te od njih tražimo:
1) da između budućeg kompleksa i Maraska parka ostane zid jer po trenutnom stanju na terenu izgleda da je turski investitor naumio svoj dio staviti u beton, a svoj beton zakamuflirati s povijesnim gradskim parkom.
2) nakon dugogodišnje nebrige i devastacije Maraskin park treba urediti kakav je bio za vrijeme Luxarda: zasaditi kompletnu nekadašnju floru (posjedujemo stare slike i mapu sa svim stablima i grmovima nekadašnjeg perivoja Luxardo), obnoviti stare putiće obrubljene kamenom, obnoviti nekadašnje fontane te mu tako vratiti povijesni izgled i sjaj.
3) 1. faza gradnje kompleksa pri kraju je, i tu se nažalost više ne može puno mijenjati, međutim 2. faza još uvijek nije ušla u prostorni plan i nemojmo dozvoliti da se u reprezentativnom dijelu grada ponovi „Betonik“ (Vitrenjak i Borik)! Zašto ne bi na tom dijelu proširili park? Umjesto dvije zgrade napravili jednu? Smanjili broj katova s 5 na 3? Zašto ne bismo inzistirali na 40% prave zelene površine, ali da se u zelenu površinu ne računaju pitari ili krovovi obojeni u zeleno?, navodi se u njihovom pozivu o kojem smo već pisali.