Klimatske promjene uistinu su iz temelja promijenile način na koji percipiramo informacije o vremenu, no vijesti koje posljednjih dana dolaze iz jedne od najvećih pustinja na svijetu nešto su dosad nezabilježeno.
U Sahari, ogromnom prostoru poznatom po suši, naime, već danima pada kiša, i to prava, ne ona saharska koja posljednjih godina dobacuje do naših krajeva.
Jedinstveni kišni događaj već danima se odvija diljem pustinje Sahare, jednog od najsušnijih mjesta na Zemlji, javlja Severe Weather Europe. Količina oborina možda se ne čini velikom prema standardima ostatka svijeta, ali u velikom dijelu Sahare u rujnu će pasti pet puta više oborina nego obično.
Heavy rain is moving across… the Sahara Desert? 🤔
Mali and Mauritania are experiencing unusually high levels of rainfall right now.
This may be one reason why the Atlantic has had so few hurricanes so far. Tropical waves, which often develop into hurricanes, have not been… pic.twitter.com/iyAxYFJn3W
— Zoom Earth (@zoom_earth) September 5, 2024
Ovakve padavine u Sahari se događaju jednom u desetak godina, ali rijetko u jesen. Obično su znak da se nešto mijenja u Zemljinom atmosfernom sustavu.
Petlja prognoze, koju je Zoom Earth objavio na mreži X u četvrtak ujutro, pokazuje kako se kiša kreće sjeverozapadnom Afrikom. Katkad slaba, a katkad jaka kiša nastavila je padati i kroz petak.
‘U Maliju i Mauritaniji trenutno pada neuobičajeno visoka količina oborina’, stoji uz radarsku snimku koja prikazuje kretanje kišnih oblaka nad pustinjom iz koje smo proteklih godina uglavnom dobivali – saharski pijesak.
Sahara je vjerojatno najsušnije područje na Zemlji u kojemu tijekom cijele godine pada vrlo malo ili ništa padavina.
Riječ je o jednoj od najvećih i najtoplijih pustinja na svijetu koja se proteže od Atlantskog oceana na zapadu do Crvenog mora na istoku, na više od 9,2 milijuna četvornih kilometara, navode na slovenskom amaterskom meteo portalu Neurje, piše tportal.