U znanstvenim krugovima ponovno se rasplamsala rasprava o mogućem postojanju izvanzemaljskog života nakon objave preliminarnog rada u kojem trojica istraživača, među njima i ugledni harvardski astrofizičar Avi Loeb, iznose hipotezu da bi nedavno otkriveni međuzvjezdani objekt 3I/ATLAS mogao biti tehnološki artefakt izvanzemaljske civilizacije.
Riječ je o trećem poznatom objektu koji u naš Sunčev sustav dolazi iz međuzvjezdanog prostora, a uočen je 1. srpnja ove godine pomoću teleskopa ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) u čileanskom Río Hurtadu. Objekt, promjera između 10 i 20 kilometara – ili potencijalno manji ako je sastavljen od reflektirajućeg leda – trenutno putuje brzinom većom od 60 kilometara u sekundi.
Prema nacrtu znanstvenog rada, koji još nije prošao recenzentski postupak, istraživači Loeb, Adam Hibberd i Adam Crowl iz britanske organizacije Initiative for Interstellar Studies, razmatraju mogućnost da 3I/ATLAS nije samo prirodni objekt, već da se radi o tehnološki naprednoj letjelici koja bi mogla izvesti manevar skriven od Zemlje.

Autori ističu da orbita objekta prolazi neobično blizu planeta poput Venere, Marsa i Jupitera – što se, prema njihovim izračunima, događa s vjerojatnošću manjom od 0,005 posto. Takva putanja, tvrde, mogla bi biti namjerno odabrana kako bi se omogućilo prikriveno usporavanje prilikom najbližeg prolaska uz Sunce krajem studenoga. U tom trenutku, zbog Sunčeva sjaja, 3I/ATLAS bit će privremeno izvan vidnog polja s planeta Zemlje, što je, prema teoriji, idealna prilika za mogući manevar i potencijalni ulazak u stabilniju orbitu unutar Sunčevog sustava.
Važno je naglasiti da sami autori upozoravaju kako je riječ o hipotetskom scenariju. U uvodu rada navode: “Ovaj rad temelji se na iznimnoj, ali – kako ćemo pokazati – testabilnoj hipotezi, za koju autori ne tvrde da je istinita, ali smatraju da zaslužuje znanstvenu analizu.”

Međutim, u istom tekstu upozoravaju: “Ako bi se hipoteza pokazala točnom, posljedice bi mogle biti pogubne za čovječanstvo, a možda bi bile potrebne i obrambene mjere – iako bi one mogle biti uzaludne.”
Avi Loeb je već ranije izazvao kontroverze u znanstvenoj zajednici kada je 2018. godine iznio teoriju da bi i objekt ʻOumuamua, prvi poznati međuzvjezdani posjetitelj otkriven 2017., mogao biti umjetnog podrijetla. Tada je naveo neobične karakteristike objekta – uključujući naglu promjenu brzine i neobičan oblik – kao argumente u korist svoje tvrdnje.
Novi rad oko objekta 3I/ATLAS ponovno otvara pitanje granica znanstvene mašte i provokativnih teorija, ali i podsjeća na važnost istraživanja međuzvjezdanih posjetitelja u razumijevanju našeg kozmološkog okruženja.
Znanstvena zajednica zasad s oprezom promatra tvrdnje iznesene u radu, očekujući daljnje analize i potvrdu ili pobijanje temeljnih pretpostavki – koje, barem zasad, ostaju u sferi znanstvene spekulacije, piše Mirror.