U Malom Ižu je u subotu, 26. srpnja, obilježena godišnjica Maloiškog ustanka – jednog od ključnih trenutaka otpora fašističkoj okupaciji na zadarskim otocima tijekom Drugog svjetskog rata. Tog dana 1942. godine brojni Maloižani digli su se na oružje i pridružili partizanskom pokretu, ostavljajući dubok trag u povijesti hrvatskog antifašizma.
Komemoracija je započela polaganjem vijenaca i odavanjem počasti na nekoliko simboličnih mjesta koja čuvaju uspomenu na žrtve i borce iz toga vremena. U luci Komoševa vijenci su položeni ispred spomen-obilježja Šimi Lukinu Babcu, predratnom radničkom aktivistu i revolucionaru koji se, nakon protjerivanja iz Sjedinjenih Američkih Država, vratio u rodni kraj kako bi nastavio politički rad i borbu za pravdu.
Nakon toga, okupljeni su odali počast kod spomenika u Knežu, gdje se nalazi i memorijalna ploča s imenima 209 Maloižana poginulih tijekom rata. Posebno se ističe broj od 65 poginulih u Bitci na Sutjesci – jednoj od najkrvavijih i najslavnijih bitaka partizanske epopeje. Njima se pridružuju i 33 civilne žrtve fašističkog terora čija je smrt ostavila duboke rane u zajednici.
Počast je odana i na Središnjem križu mjesnog groblja, čime je zaokružen emotivan i dostojanstven čin prisjećanja na sve koji su život dali za slobodu.

Povijesni kontekst
Maloiški ustanak iz 1942. godine nije bio izolirani incident, već dio šireg vala otpora koji se širio Dalmacijom nakon kapitulacije Italije i sve žešće represije fašističkih snaga. Iako malen po broju stanovnika, otok Mali Iž dao je iznimno velik doprinos narodnooslobodilačkom pokretu. Mnogi Maloižani priključili su se partizanima već u ranim fazama rata, a njihova hrabrost i broj poginulih govore o predanosti zajednice borbi protiv fašizma.
Šime Lukin Babac ostaje simbol tog otpora – ne samo zbog svoga revolucionarnog djelovanja, već i kao primjer borca koji je slobodu i pravdu stavljao ispred osobne sigurnosti, čak i nakon povratka iz egzila.
Obilježavanje godišnjice Maloiškog ustanka svake godine okuplja mještane i potomke poginulih, podsjećajući da je sloboda izbor koji su mnogi platili životom.