Na dan velikog koncerta Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu, seizmolozi s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu proveli su nesvakidašnji eksperiment – mjerili su podrhtavanje tla uzrokovano tisućama posjetitelja.
Uređaji za mjerenje postavljeni su na tri lokacije: u krugu HRT-a, otprilike 780 metara od središta koncerta, zatim na Kajzerici (1,3 km udaljenosti) te u Dugavama, udaljenima više od 3 kilometra. Cilj je bio znanstveno utvrditi može li snažno skakanje i pjevanje mase ljudi izazvati mjerljive “umjetne potrese”.
“Instrumenti su vrlo jasno zabilježili pojačano podrhtavanje tla za vrijeme koncerta”, potvrdili su seizmolozi za HRT. Najzanimljivije otkriće, dodaju, bilo je povezano s jednim konkretnim glazbenim trenutkom.
“Najjače podrhtavanje zabilježeno je tijekom izvođenja pjesme ‘Geni kameni’”, izjavila je docentica dr. sc. Iva Dasović.
Podaci pokazuju kako je upravo ta pjesma izazvala najveći emotivni i fizički odgovor publike, što se pretočilo u seizmološki signal – potvrđujući još jednom moć glazbe, ali i energije okupljene mase.