Sitne plastične čestice manje od 5 milimetara, ili mikroplastika, postaju sve veći zdravstveni problem. Te čestice potiču iz različitih svakodnevnih izvora poput odjeće, proizvoda za osobnu higijenu i kuhinjskih pribora. Zbog svoje otpornosti, mikroplastika traje u okolišu, a brojne studije sada pokazuju da se nalazi čak i u ljudskim tijelima.
Nedavni analiza dosadašnjih znanstvenih radova naglašava vodu kao značajan izvor izloženosti mikroplastici, jer postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda i dalje imaju poteškoća u učinkovitom uklanjanju tih čestica. Prema toj studiji, koja je objavljena u časopisu Science of the Total Environment, iako ta postrojenja smanjuju razinu mikroplastike, potpuno uklanjanje ostaje nedostižno s trenutnim tehnologijama, ističe Un-Jung Kim, inženjer okoliša sa Sveučilišta Texas u Arlingtonu (UTA) i jedan od njezinih autora.
Rizik od dugoročnih zdravstvenih problema
Mikroplastika ne samo da se širi kroz izvore vode, već se također ponovno uvodi u okoliš.
“Te mikroplastike vjerojatno prenose i druge ostatne štetne zagađivače iz otpadnih voda, poput bisfenola, PFAS-a i antibiotika”, napominje Kim. Izloženost tim česticama može se dogoditi kroz svakodnevne radnje poput pijenja vode, pranja odjeće ili zalijevanja biljaka, što može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i rak.
Glavni izazov u borbi protiv zagađenja mikroplastikom je nedostatak standardnih definicija i metoda mjerenja.
“Učinkovitost tretmana varira ovisno o tehnologijama koje zajednice koriste i o tome kako se mikroplastika mjeri za izračunavanje stope uklanjanja”, ističe Jenny Kim Nguyen, okolišna kemičarka sa Sveučilišta Texas u Arlingtonu i glavna autorica istraživanja. Nguyen trenutno radi na razvoju standardiziranih metoda testiranja kako bi poboljšala razumijevanje i regulaciju mikroplastike.
Zdravstveni utjecaj mikroplastike ostaje uglavnom nepoznat, ali prethodne studije sugeriraju potencijalne rizike. Mikoplastika može uzrokovati upalu, oksidativni stres i imunološke reakcije. Jedna zabrinjavajuća studija otkrila je visoke koncentracije mikroplastike u arterijama pacijenata sa moždanim udarom. Također, postoji zabrinutost zbog utjecaja na ekosustave, posebno u vezi s fotosintezom.
Što se može učiniti na individualnoj razini?
“U nedostatku strožih regulacija, potrošači ipak mogu smanjiti izloženost. Mikrovlakna su najčešća mikroplastika koja se stalno oslobađa kroz otpadne vode”, kaže Kim. Odabirom odjeće izrađene od materijala s manjim udjelom plastike može se smanjiti ukupni teret mikroplastike u otpadnim vodama, piše Zimo.