Ministarstvo znanosti i obrazovanja traži 26 učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, objavilo je i iznose plaća, svi su bolji od plaće učitelja u Hrvatskoj. Rad je na određeno, do četiri godine (lijepog) života.
Ako ste učiteljica ili učitelj, i oduvijek ste željeli živjeti u, recimo, Norveškoj, natječaj Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih je prava, idealna prilika za vas – u lijepoj i uređenoj Norveškoj možete provesti do četiri godine radeći učiteljski posao za, nije šala, 4.850 eura mjesečne bruto plaće. Ili, još i bolje, privremeno možete raditi u školi u Švicarskoj, i zarađivati šest tisuća franaka bruto, što je oko 6.500 eura. U Velikoj Britaniji se nudi plaća za oko 5.630 eura bruto.
Ministarstvo je, naime, objavilo natječaj za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, traži 26 učitelja na određeno vrijeme, od kojih dvanaest za rad u Njemačkoj, tri u Švicarskoj, dva u Sloveniji, a po jedno je radno mjesto je otvoreno u Čileu, Srbiji, Slovačkoj, Italiji, Francuskoj, Norveškoj, Velikoj Britaniji/Sjevernoj Irskoj, Irskoj i Kanadi, prenosi 24sata.
Plaća koja se nudi za Njemačku iznosi 3.600 eura u bruto iznosu, tolika je i za Italiju, Irsku i Francusku, za Čile je sto eura veća, u Srbiji iznosi 2.280 eura bruto, u Sloveniji 2.890 eura, u Slovačkoj isto koliko i u Sloveniji, dok će učiteljica ili učitelj koji se odluči za Kanadu, i prođe natječaj, na svom privremenom radu dobivati oko 3.446 eura bruto.
Usporedbe radi, podaci Centraliziranog obračuna plaća za veljaču pokazuju da bruto plaća učitelja u Hrvatskoj iznosi 2.171 eura, a ako se radi o učitelju koji ima najviše zvanje, zvanje izvrsnog savjetnika, plaća je 3.193 eura.
Natječaj ministarstva traje do 19. svibnja i od kandidata se traži obrazovanje za učitelja razredne nastave ili učitelja hrvatskog jezika odnosno učitelja povijesti. Obavezno je i hrvatsko državljanstvo te zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prima. Traži se i poznavanje jezika zemlje u kojoj će raditi: njemački za Njemačku, španjolski za Čile, tko želi u Švicarsku mora znati također njemački, za Italiju talijanski, u Francuskoj francuski, za Norvešku se ne traži norveški nego ipak samo engleski, jednako tako za UK i Sjevernu Irsku, dok je za Kanadu isto potrebno znanje engleskog.
Stručno povjerenstvo za izbor učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu razgovorom s kandidatima utvrđuje: poznavanje Kurikuluma hrvatske nastave u inozemstvu i ostale literature za pripremu, zatim motivaciju kandidata za rad u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, komunikacijske vještine i znanje stranoga jezika.
Kandidati koju su ranije radili kao učitelji hrvatske nastave u inozemstvu mogu biti ponovno izabrani, sukladno propisima iz područja rada. Obrazac za prijavu nalazi se na web stranici Ministarstva, navedeno je i sve što treba uz njega priložiti, prenosi N1.