Kandidat za gradonačelnika Zadra Šime Erlić kroz programsko područje „Ritam grada“ u središte svoje vizije stavlja autentični Zadar – grad koji prepoznaje, potiče i razvija kulturne i umjetničke potencijale lokalne zajednice.
Poseban naglasak pritom stavlja na mlade, koji bi u novoj kulturnoj politici grada trebali imati više prostora, veću odgovornost i stvarni utjecaj.
„Ritam grada“ temelji se na aktivnom uključivanju mladih u oblikovanje kulturno-zabavnog života, donošenje odluka o sadržajima koji se financiraju iz gradskog proračuna, kao i na stvaranju novih prostora za izražavanje, druženje i stvaralaštvo.
Proračun mladih Zadra: odlučuju mladi, financira Grad
„Da bi se kvalitetno uključili u društveni život, mladi ljudi trebaju prostor, priliku i utjecaj“, ističe Erlić. „Zato već u prvoj godini mandata pokrećemo Proračun mladih Zadra. Mlade Zadranke i Zadrani moći će predlagati i birati projekte koje žele u svom gradu – od uređenja parkova do organizacije festivala.“
Kako navodi, Grad će unutar proračuna osigurati poseban iznos za provedbu projekata koje izaberu upravo mladi, a glasanje će se provoditi putem digitalne aplikacije – „transparentno, brzo i jednostavno“.

Mikro-natječaji i urbani prostori za stvaranje
Uz glavni proračun, svake će se godine raspisivati natječaji za mikro-projekte u organizaciji mladih – festivale, gaming i DJ evente, večeri poezije, filmske projekcije i druge sadržaje. „O prijavljenim projektima odlučuju mladi, a Grad ih financira i pruža im logističku potporu“, pojašnjava Erlić.
Osim sadržaja, Erlić najavljuje i prenamjenu neiskorištenih gradskih prostora u funkcionalne zone za stvaranje: prostorije za glazbene probe, male galerije, ateljee, skate zone i kreativne radionice. Prostore će mladi moći uređivati i koristiti samostalno, u skladu s vlastitim interesima i potrebama.
Javne zone, nezavisna scena i „grad koji živi“
„Ritam grada“ uključuje i novi pristup oblikovanju otvorenih javnih prostora. Planirani su punktovi s pozornicama, klupama, Wi-Fi-em, roštiljima i drugim sadržajima koji omogućuju neformalno okupljanje mladih u svim dijelovima grada.
„Uz ovako strukturiran godišnji kulturni plan, želimo osigurati da mladi ne samo da sudjeluju, već da imaju ključnu ulogu u kreiranju kulturnog i zabavnog života grada“, kaže Erlić.
Vizija se ne zaustavlja na postojećim sadržajima. Planira se daljnje ulaganje u infrastrukturu nezavisne kulture, uključujući stvaranje prostora za nezavisno kino i art kino-programe, mreže galerija i ateljea za mlade umjetnike i dizajnere, kao i daljnji razvoj kvART programa koji kulturne sadržaje donosi u sve dijelove Zadra.
„Vjerujem kako će ‘Ritam grada’ iz godine u godinu rasti, a s njim i ulaganja u kreativnost i urbanu scenu Zadra. To je više od kulturnog programa – to je poziv na zajedništvo, stvaranje i život u gradu koji ima dušu“, zaključuje Erlić.