Budući da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) ranije ponudilo i strukovnim školama za suficitarna zanimanja mogućnost pokretanja gimnazije, ne treba čuditi da nove gimnazijske smjerove otvaraju i druge gimnazije. Tako je MZOM odobrio XII. gimnaziji u Zagrebu pokretanje prirodoslovno-matematičke gimnazije, a Katoličkoj gimnaziji Ivana Pavla II. s pravom javnosti Zadar, pokretanje smjera prirodoslovne gimnazije. Oba programa bi trebala upisati nove učenike već u rujnu ove godine.
U razgovoru s ravnateljicom XII. gimnazije, Jadrankom Vlahovac, portal Srednja.hr doznaje kako u jednom odjeljenju novog gimnazijskog smjera planiraju upisati 26 učenika. Prijemnog ispita neće biti, a od učenika traže minimalno 70 bodova kako bi mogli konkurirati na upisima.
– Novi smjer smo odlučili uvesti jer u istočnom dijelu Zagreba, uključujući i Sesvete, osim MIOC-a, niti jedna gimnazija ne nudi prirodoslovno-matematički program. Odobrenje gradske uprave i MZOM-a smo zatražili u listopadu 2024. godine. MZOM nam je odobrenje za uvođenje programa dostavilo u travnju, opisala je Vlahovac koliko dugo se razvijala ova ideja.
Inače, XII. gimnazija je u aktualnoj školskoj godini upisivala učenike u program opće gimnazije, jezične gimnazije i opće gimnazije na dvojezičnom programu na hrvatskom i engleskom jeziku. Stoga joj je drago da od sada mogu nuditi još jedan gimnazijski program. Njihova sugovornica je navela i da u idućoj školskoj godini ‘neće morati zapošljavati nove nastavnike’.
– Nakon razgovora s ravnateljima škola koje upisuju prirodoslovno-matematički smjer, došli smo do zaključka da XII. gimnazija tim programom može privući dobre učenike na ovom području, kratko je prepričala Vlahovac za portal razgovore s kolegama iz drugih škola koji već imaju ovaj smjer u svojim ustanovama.
Kada je riječ o novom smjeru prirodoslovne gimnazije u Zadru, u Katoličkoj gimnaziji Ivana Pavla II. otkrivaju da su ranije imali dva odjeljenja klasične gimnazije i zatim prije četiri godine uveli treće odjeljenje, opće gimnazije. Međutim, ravnatelj te škole Ante Dražina, navodi da su prije dvije godine primijetili da klasični program nije dovoljan učenicima. Jednostavno, ‘nije toliko aktualan u odnosu na druge gimnazijske programe bez obzira na svoju vrlo široku lepezu znanja’. Želeći učenicima ponuditi širi izbor obrazovanja, od MZOM-a su još prije dvije godine tražili dozvolu da jedno odjeljenje klasične gimnazije postane prirodoslovni smjer. Time bi osigurali da su sva tri programa različita.
– Budući da se radi o zamjeni dvaju programa, nisu nam bili potrebni veći kapaciteti, ali smo se potrudili obnoviti naše praktikume Kemije/Biologije i Fizike te urediti u potpunosti novu suvremenu informatičku učionicu kako bismo osigurali što bolje uvjete za eksperimentalne dijelove nastave prirodoslovne gimnazije. Najveći izazovi u promjeni bili su iščekivanje samog rješenja o zamjeni odjeljenja s obzirom na to da smo bili u neizvjesnosti do kraja travnja. Budući da je naša zgrada prilikom predaje zahtjeva već bila dobro opremljena, nije bilo potrebno vršiti iznimne izmjene, opisao je Dražina kako su se pripremali za novi oblik gimnazije i što ih je pri tome brinulo.
Dodao je i da u novi program planiraju upisati 24 učenika, isto kao i u svoju klasičnu i opću gimnaziju. Kao što je poznato, prirodoslovna gimnazija ima istu lepezu predmeta kao i opća gimnazija, ali s pojačanom satnicom Kemije, Biologije i fizike. No, zanimljivo, prijaviti u ovu gimnaziju se može svaki osmaš koji to želi.
– Budući da je riječ o novom smjeru u našoj školi, nismo odredili bodovni prag i neće biti dodatnih provjera kako bismo i na upisima vidjeli zainteresiranost učenika za ovaj smjer. S obzirom da je u posljednjih nekoliko godina interes za prirodoslovlje velik, očekujemo dobre upise, stoga smo smatrali da nije bilo potrebno definirati bodovni prag, rekao je Dražina.
Ravnatelj Katoličke gimnazije Ivana Pavla II. je naveo i da prije dvije godine, kada su zatražili dozvolu MZOM-a, nitko u Zadru nije imao program prirodoslovne gimnazije. No, u međuvremenu je jedna strukovna škola također zatražila i dobila te dozvolu te je dobila ranije. Riječ je o Prirodoslovno-grafičkoj školi Zadar.
– Međutim, uz njihovo prirodoslovno odjeljenje te naše novootvoreno i dalje je broj odjeljenja prirodoslovne gimnazije manji od ostalih gimnazijskih programa u Zadarskoj županiji. Svim ravnateljima je izazovno pronaći stručni kadar iz prirodoslovnih predmeta, no s obzirom na to da smo dugi niz godina gimnazija te da u našoj školi radi potpuno stručni kadar zaposlen otprije a škola je suvremeno opremljena, nismo naišli na veće izazove i probleme, komentirao je Dražina potrebu za ovim smjerom u Zadru.
No, osim prirodoslovne gimnazije, ova škola je napravila još jednu promjenu. Naime, neki čitatelji ovog portala bi ovu školu mogli znati kao Klasičnu gimnaziju Ivana Pavla II. s pravom javnosti’. Ali, od 25. travnja, ova škola ima novi logo i novi, sadašnji naziv, ‘Katolička gimnazija Ivana Pavla II.’. Ravnatelj Dražina nam navodi da su zbog tri različita smjera smatrali da naziv Klasična u imenu škole više nije dostatan’. No, budući da ova škola ima i vjerski element, htjeli su da novi naziv to naglasi.
– S obzirom na to da smo katolička gimnazija i iznimno smo ponosni na naš dugogodišnji identitet, odlučili smo istaknuti Katolička u nazivu škole. Također, izradili smo novi logo škole, učenici su između osam predložaka izabrali logo za koji oni smatraju da najbolje predstavlja našu školu i tako odredili vizualni identitet škole. Logom i imenom škole željeli smo pokazati da jednaku važnost pridajemo kako obrazovanju tako i odgoju mladih ljudi koji će izgrađivati naše društvo što je u skladu s našim geslom ,’Zajedno stvarajmo bolji svijet’, zaključio je Dražina.