Svečano otvaranje Dana otvorenih vrata Katoličke gimnazije Ivana Pavla II. održano je u školskoj dvorani u ponedjeljak, 19. svibnja s početkom u 11 sati. Naime, do petka, 23. svibnja od 11 do 16 sati Škola otvara svoja vrata svima zainteresiranima za posjet, a osim obilaska Škole, kojom će posjetitelje provesti djelatnici, može se sudjelovati u radionicama iz različitih predmeta koje će voditi učenici i nastavnici. U programu današnjeg svečanog otvaranja predstavljena je promjena naziva Škole, uvođenje programa prirodoslovne gimnazije, novi logo i nova mrežna stranica te školski časopis Bolji svijet, tj. njegov 21. broj. Nazočnima su se obratili otac nadbiskup Milan Zgrablić te ravnatelj škole don Ante Dražina. Također, bila je ovo prilika da se uruče zahvalnice umirovljenim profesorima: Mireli Zubčić, Mati Ljubičiću i Branku Perinčiću.
Kako je istaknula voditeljica programa, prof. Ivana Miočić:
– Danas, 2025. godine, u vremenu kada se cijeli svijet bori s krizama identiteta na svim razinama, strahom, nestabilnošću u svim aspektima života, našoj školi dajemo naziv koji je vjekovima bio samo njezin atribut, a uistinu je bio jedini njezin pravi naziv – ona više nije samo simbolički i nadimkom ‘katolička’, ona je sad punim nazivom Katolička gimnazija Ivana Pavla II.!
Tako će u povijest Škole biti upisana ova Jubilarna 2025. godina jer je Klasična gimnazija Ivana Pavla II. s pravom javnosti postala Katolička gimnazija Ivana Pavla II., a razlog je tome novi program prirodoslovne gimnazije. S obzirom na to da naziv »Klasična« više nije otkrivao sve smjerove koje Škola nudi, odlučili smo se za onaj naziv prema kojem smo ionako već po tradiciji poznati – Katolička gimnazija s, naravno, uvijek istim, vrijednim dodatkom, Ivana Pavla II., našeg zaštitnika već 20 godina! Škola i dalje neumorno nastavlja u ostvarenju svoga cilja – stvaranja boljeg svijeta prema nauku katoličke crkve, ali sada i nominalno, kao Katolička gimnazija Ivana Pavla II.! Škola se ponosi svim ostvarenjima učenika, svim projektima, izvannastavnim aktivnostima, grupama i sekcijama, suradnjom s ostalim školama, Sveučilištem u Zadru i ostalim institucijama, a napose trima školskim humanitarnim fondovima i redovitim duhovnim obnovama učenika i djelatnika škole. Istaknuto je da se od učenika želi stvoriti suverene pojedince koji će svojim sposobnostima i odgojem uljepšavati, kako našu domovinu, tako i ostatak svijeta. Stoga, u duhu potreba vremena, odlučeno je da se klasičnoj i općoj gimnaziji pridruži i prirodoslovna gimnazija.
U svom je obraćanju ravnatelj, don Ante Dražina, zahvalio Ocu Nadbiskupu što je promijenio ime školi te objasnio da »sada kada smo dobili privolu za izvođenje programa prirodoslovne gimnazije, odlučili smo da ipak to ime ne određuje toliko ono što se u njoj događa jer upravo ime možda krivo navodi sve one koji žele upisati našu školu i zato smo ono ‘klasična’ promijenili u ‘katolička’.« Nadalje, ravnatelj je zahvalio organizaciji Renovabis i Zadarskoj nadbiskupiji, kao osnivaču, jer su financijski pomogli u opremanju informatičke učionice te praktikuma fizike, kemije i biologije.
Otac nadbiskup Milan Zgrablić pozdravio je sve nazočne upućujući kako »novo ime ne označava samo promjenu u nazivu nego otvaranje nove stranice u zajedničkom radu, rastu i poslanju« ta da »ono što ovu školu čini posebnom nije samo struktura programa nego duh koji treba prožimati svaki segment obrazovanja a to je cjeloviti kršćanski odgoj.« Mons. Zgrablić govorio je nadalje o povezanosti evanđeoske, znanstvene i intelektualne dimenzije odgoja i obrazovanja te istaknuo kako se u katoličkoj gimnaziji posebna pažnja posvećuje emocionalnom, psihičkom i socijalnom razvoju učenika. Podsjetio je i na izvorna, grčka značenja riječi »katolička« i »gimnazija« zaključivši kako je katolička gimnazija Ivana Pavla II. škola »koja obrazuje za život s vjerom u Boga te znanjem i odgovornošću usmjerenim prema istinskoj slobodi i služenju drugima«!
Na duhovit i kreativan način profesori Neven Nižić i Ratko Rušev predstavili su prirodoslovni program glumeći u dijalogu u kojem se izmjenjuju replike na hrvatskom jeziku kojima je prof. Rušev »u povjerenju« otkrivao sve novosti prof. Nižiću koji je, s druge strane, odgovarao isključivo latinskim poslovicama što je izazivalo smijeh prisutnih. Novi logo predstavio je prof. Damir Sikirić naglasivši kako je on izabran demokratskim načinom odlučivanja u školi, tj. tajnim glasanjem učenika, a autor mu je Paško Ivanović. Logo Katoličke gimnazije Ivana Pavla II., lađa na stranicama knjige, sastoji se od četiri simbolička elementa: lađe, knjige, kruga i natpisa koji zajedno stvaraju jedinstvenu poruku usmjerenu prema obrazovanju, vjeri i zajedništvu. S lađom koja simbolizira Crkvu, knjigom kao simbolom znanja i krugom zajedništva, novi logo skladno povezuje obrazovanje i vjeru. To odražava viziju Ivana Pavla II., koji je vjerovao da je obrazovanje temelj za osobni i društveni napredak, a vjera ključna za istinsku mudrost i etičnost. U logo je utkan i natpis »Zajedno stvarajmo bolji svijet« koji naglašava misiju škole da obrazovanjem, vjerom i zajedničkim radom doprinosi izgradnji boljeg društva. Sve ove promjene koje je Škola doživjela, prati i nova mrežna (web) stranica koja je danas zaživjela, a na kojoj se nalaze sve važne informacije, obavijesti, dokumenti uz izvješća sa svih školskih događanja.
Nekad Klasična, danas Katolička gimnazija Ivana Pavla II. po mnogočemu je poznata i priznata, no jedno ju posebno izdvaja među svim srednjim školama Zadarske županije. Riječ je o školskome listu Bolji svijet koji pod budnim okom i nadzorom prof. Damira Sikirića već godinama uljepšava posljednje tjedne nastavne godine kada na trenutak utihnu hodnici i učionice, a čuje se samo prelistavanje stranica lista. List je nebrojeno puta zasluženo dosegao državnu razinu smotre LiDraNo, a danas su njegov 21. broj predstavili članovi redakcije u kratkom i duhovitom dijalogu. Svečanost je kao i svaki put uveličao školski zbor pod ravnanjem nastavnika Grge Ivkovića. Na kraju programa, u ime cijele škole, Otac Nadbiskup i ravnatelj posebnu su počast odali našim bivšim kolegama profesorima koji su ostavili nemjerljiv trag u ovoj školi: Mireli Zubčić, Mati Ljubičiću i Branku Perinčiću. Oni su svojim trudom, upornošću, ponekad strogim, ali evanđeoskim riječima odgojili i podučili brojne generacije naše škole, bez obzira pod kojim je imenom tada poznavali.