Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Zadru održao je u suradnji s tvrtkom Digital park druge po redu radionice izrade poslovnih planova za učenike srednjih škola. Radionice su održane 25. travnja 2025. na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta u Zadru na Višnjiku, Splitska ulica 1. Na radionice se prijavilo ukupno 12 timova različitih srednjih škola.
U uvodnom govoru Luka Perović, direktor tvrtke Digital park kratko se obratio učenicima te ih pozvao da i današnji dan uz učenje iskoriste kao priliku za upoznavanje te širenje kruga poznanstava. Također, osvrnuo se na trendove u ekonomiji te naglasio kao održiv pristup više nije alternativa već potreba u želji očuvanja našeg planeta Zemlje.
Prije početka radionica pročelnik Odjela za ekonomiju Sveučilišta u Zadru, doc.dr.sc. Jurica Bosna održao je prezentaciju “Zašto su održivi poslovni modeli budućnost?” kao uvod u temu ovogodišnje radionice.
“Sve veći broj istraživanja koje provodimo na Odjelu za ekonomiju fokusira se na održivi gospodarski razvoj i promjene u potrošačkim preferencijama. Nedavno provedenim primarnim istraživanjem na uzorku od 172 ispitanika iz ožujka 2025., koji je imao za cilj istražiti i analizirati razvoj održivih poslovnih modela u kontekstu ekološke svijesti potrošača, govori o tome da velika većina mladih smatra da poduzeća trebaju više ulagati u održive proizvode i usluge. Mladi sve više istražuju ekološki utjecaj proizvoda prije kupnje te bi svojim potrošačkim izborom najradije podržali tvrtke koje ulažu u lokalne ekološke inicijative. Mladi, upravo srednjoškolci, navode da je potrebno povećati ekološku svijest. Potreban je razvoj edukacije, povjerenja i ekonomske dostupnosti eko proizvoda. Rezultati istraživanja su nas stoga potaknuli da ovogodišnja tema radionica izrade poslovnih planova bude posvećena upravo održivim poslovnim modelima.”, naveo je pročelnik Odjela za ekonomiju doc.dr.sc. Jurica Bosna.
Ove godine učenici su osmišljavali poslovne planove iz područja zelene i plave ekonomije. Cilj prvog dijela radionice je bio osmisliti poslovnu ideju koja doprinosi zaštiti okoliša ili mora dok je drugi dio imao za cilj osmisliti društveno odgovornu komponentu kojom se može doprinijeti širem dobru u vidu doprinosa zajednici i zaštiti okoliša.
Prvi dio radionice vodila je doc.dr.sc. Marija Opačak Eror koja se u svom znanstvenom radu specijalizirala za područje održivog razvoja. Drugi dio radionice vodile su asistentice Marijana Jerić, mag.oec. i Monika Hordov, mag.oec. koje su mentorirale učenike po pitanju društveno odgovornih zelenih i plavih inicijativa, načina komunikacije i promocije ideja.
Na radionice se prijavilo ukupno 12 timova dok su tri najbolja bila nagrađena od strane tvrtke Digital park iz Zadra koja se bavi digitalnim vanjskim oglašavanjem. Za prvo mjesto Digital park je osigurao novčanu nagradu u iznosu od 300 eura, za drugo mjesto 150 te za treće mjesto 100 eura. U povjerenstvu za odabir najboljih timova sudjelovali su Luka Perović, mag.oec., izv.prof.dr.sc. Sonja Brlečić Valčić i doc.dr.sc. Jurica Bosna. Ove godine dvije nagrade otišle su u ruke gimnazijalaca.
Prvo mjesto osvojio je tim naziva “GJB “:
– Željka Oštarić
– Lea Šušković-Kozjak
– Fabian Koren
Učenici Gimnazije Juraj Baraković iz Zadra.
Drugo mjesto osvojio je tim “EBTŠ 4:
– Dominik Boca
– Lucija Segarić
– Lana Dokoza
Učenici Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar.
Treće mjesto osvojio je tim “REWEAR GIRLS”:
– Ana Peša
– Doria Jurin
– Katarina Milovac
Učenice iz Privatne Gimnazije NOVA iz Zadra.