Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti otkrili su plan za nove štrajkove u školama i na fakultetima. Jučer su Gospodarsko-socijalnom vijeću najavili novi proces mirenja, donosi portal Srednja.hr.
– Premijer Plenković stalno govori da je on za socijalni dijalog pa ćemo mi na ovaj način najaviti novi postupak mirenja i dati šansu da još jednom za stolom probamo nešto dogovoriti. Razlog je i taj da smo u razgovoru s pravnim stručnjacima zaključili da, zato što će naše daljnje akcije imati drugačiji modalitet, da je dobro da pokrenemo postupak mirenja da se osiguramo s pravne strane da ne bi našli neku malu rupicu da nam se uvuku u akciju, naveo je sindikalist Zrinko Turalija iz srednjoškolskog sindikata.
Dodao je da, ako postupak bude brzo gotov, a trebao bi biti kroz pet dana, krenut će s akcijama, odnosno novim štrajkovima.
– Akcija će biti štrajk regionalnog, cirkularnog tipa. Dakle, bit će pet štrajkova u sljedeća tri tjedna. Konkretan datum ne mogu vam reći. Prvi datum ovisi o postupku mirenja i u vremenu u kojem će ono završiti. Ako završi onako kako mi očekujemo, možda će već sve krajem ovog tjedna krenuti. S konkretnim datumima ne bih izlazio, ali ponavljam – bit će regionalni, cirkularni štrajk.
Željko Stipić iz Preporoda rekao je da će svaki regionalni štrajk obuhvaćati više županija i poslužit će ‘kao razdoblje za dodatnu mobilizaciju za ono što će uslijediti nakon toga’.
– Planiramo da prvi obuhvati četiri županije, a onda nakon toga najmanji će biti tri županije, a najviše će biti šest ili sedam županija. Različiti su formati, rekao je Stipić.
Na pitanje novinarke hoće li štrajk biti plaćen iz sindikalnog fonda, budući da je tona primjeru spremačice značajni gubitak, Turalija je odgovorio:
– To je petljanje u unutarnje stvari i politiku sindikata. To ćemo mi odlučiti na sindikalnim tijelima. Mogu reći u ime svog sindikata – ući u štrajk, a ne biti spreman izgubiti nekoliko dnevnica, mislim da to nije dobar motiv. Nećemo pozivati one najranjivije – ako procijene da ne mogu, ne mogu. Ima nas dovoljno ostalih, ako spremačice procjene da ne mogu jer imaju svoje financijske muke, one neće štrajkati. Ali svi s kojima smo na terenu razgovarali kažu da ih motivira ovaj grubi nasrtaj na plaće zaposlenika o kojima bi Ministarstvo trebalo brinuti, rekao je Turalija dodavši da je oduzimanje dnevnice štrajkašima bio ‘potez očajnika’.
Matija Kroflin navodi da će se sada vidjeti je li premijer zaista spreman na dijalog.
– Nama nije u interesu štrajk i zakidati djecu, učenike i studente i gnjaviti roditelje u ovoj zemlji. U interesu nam je zaštititi profesije koje moramo zaštititi, u interesu nam je da obrazovanje i znanost ne budu u nepravednoj poziciji i da ne budu društveno degradirani. Cijelu prošlu godinu ukazivali smo na probleme, kazao je Kroflin.
Dodao je da smo prošlog tjedna iz Vlade svjedočili popriličnoj nervozi. Smatraju da je razlog tome što se ta tri sindikata ne mogu kontrolirati i da neće biti poslušni te da imaju argumente da je premijer odradio loš posao po pitanju koeficijenata. Ponovio je i primjer o kojem je govorio prošlog petka – da saborski zastupnik s plaćom od preko 4.000 eura koji izostane sa sjednice ostane bez 20-ak eura, a spremačica s plaćom od 840 eura ostaje bez 40 eura.
– Svaki zaposlenik ima pravo biti u štrajku, a Vlada šalje vrlo jasnu poruku – ‘čizma, ostat ćete bez 40 eura’. S druge strane, poruka saborskim zastupnicima je – ‘a dobro ako ste tu okej, ako niste moramo vam uzeti nešto simbolično’. To je poruka koju su svi u obrazovanju i znanosti prošli tjedan shvatili. Vjerujte, ta poruka ih je dodatno homogenizirala. Premijer sada ima dva izbora, ili će iskoristiti priliku koju mu ponovno pružamo da sjednemo i riješimo naš spor, ili će dalje nastaviti čizmu. Nastavi li dalje čizmu, imamo odgovor na to i vrlo jasan plan aktivnosti za iduća tri tjedna, a vjerujte i nakon toga, rekao je Kroflin.
Stipić kaže da su bili spremni na to da će vlada ‘igrati prljavo’, ali su se nadali da do toga ipak neće doći. Kazao je i da je prvo Vlada slala poruke da razlozi za njihovo nezadovoljstvo ne postoje, a onda su večer prije štrajka sazvali sjednicu s koje su poručili da štrajk neće biti plaćen te da će zamjenama štrajkaša biti plaćeni prekovremeni. Sada je, kaže, na pomolu diskreditacija, a ona je započela nazivanjem ovih sindikata manjinskim sindikatima koji se žele domoći članova i pomažu oporbenim strankama.
– Sad su zabrinuti i oko toga hoće li sindikat platiti štrajk svojim članovima, brinu o budućnosti sindikalizma ili ovih sindikata, možda su u nekom budućem životu stvarno neki premijer i ministri kolege sindikalisti, samo nisu imali prilike u ovim životima, rekao je ironično Stipić dodavši da ovako žele antagonizirati vodstvo i članstvo.
Najavio je i da će u idućim štrajkovima sudjelovati više zaposlenika te da sindikati ovu priču smatraju ne sprintom nego maratonom. Dodao je i da nisu odustali od u petak najavljenog prosvjeda, ali datum nisu objavili. Stipić je još jednom pozvao Sindikat učitelja da se priključi štrajku.
– Sve ćemo zaboraviti što je bilo, dobrodošle su kolege iz ovog sindikata, zajedno ćemo prije doći do cilja. Ali neka se ne varaju, mi ne mislimo ne doći do cilja ako nekog ne bude, rekao je Stipić dodavši da je u štrajku, prema procijeni, sudjelovalo oko 5.000 članova SHU-a.
Nedavno je srednja.hr objavila članak o tome da nam trojica sindikalista nisu željela odgovoriti kolike su njihove plaće. Neki od njih u štrajku su imali plaću na razini državnog tajnika. Sada su ipak kratko prokomentirali i tu temu.
– Kolike su naše plaće – sad nije vrijeme da se o tome priča. Reći ću ovdje, orijentacijski, da mojoj plaći malo fali da bude duplo manja od plaće državnog tajnika. Mislim da su plaće državnih tajnika sada iznad 3.600 eura, a taj državni tajnik koji voli baratati brojkama (Stipe Mamić, op.a.), to sanjam, 4.135 eura, kao pin na bankomatu. I jednokratno je povećana 1.750 eura jednokratno, pametnom dosta, zaključio je Turalija.
Podsjetimo, zahtjevi sindikata uključuju povećanje osnovice plaće od 947,18 eura za 10 posto (umjesto od tri plus tri posto), povećanje koeficijenata za obračun plaće i, dok se sustav koeficijenata ne uredi, povratak prosvjetnog dodatka. Četvrti zahtjev je izuzeće zaposlenika sustava znanosti i obrazovanja od ocjenjivanja učinkovitosti rada, a sindikati traže i odgodu reforme strukovnih škola, modularne nastave te sistematizaciju radnih mjesta u znanosti.