U nedjelju, 30. ožujka, u crkvi sv. Frane u Zadru održat će se Dan molitve i zahvale za Franjevačku provinciju sv. Jeronima. Ovaj važan duhovni događaj okupit će vjernike i franjevce u zajedničkoj molitvi i zahvalnosti Bogu na dugoj i bogatoj povijesti najstarije hrvatske franjevačke provincije.
Program započinje u 17 sati klanjanjem pred Presvetim, tijekom kojeg će se vjernici uputiti u zahvalnost Bogu za sve primljene milosti te moliti za blagoslov i obnovu Provincije na njezinu putu restrukturiranja. U 18:30 sati slijedi pjevana Večernja molitva s narodom, nakon koje će svečanu misu predvoditi fra Domagoj Runje, generalni vizitator Provincije. Na misnom slavlju sudjelovat će i fra Tomislav Šanko te drugi svećenici.
Zadarski franjevci pozivaju sve vjernike da im se pridruže u ovoj posebnoj prigodi te zajedno mole i zahvale Bogu za sve darove koje je Provincija primila kroz stoljeća. Brojni franjevci djelovali su na području Zadarske nadbiskupije, a ovaj dan prilika je za zahvalnost Bogu i za one koji danas služe u Samostanu sv. Frane te u župi Presvetog Srca Isusova na Voštarnici u Zadru.
Ova molitvena inicijativa organizira se povodom promjene statusa Provincije sv. Jeronima, koja će od Uskrsnog utorka, 26. travnja, postati Kustodija ovisna o Hrvatskoj franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda sa sjedištem u Zagrebu. U ovoj zajedničkoj molitvi sudjelovat će i Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda, organizirajući slične molitvene susrete u svojim samostanima, povezujući se u molitvi sa svojim vjernicima.
Franjevačka provincija sv. Jeronima kroz povijest je dala brojne važne osobe, među kojima su bl. Jakov Zadranin, fra Ivo Peran, skladatelj poznate Peranove mise, i fra Bernardin Škunca. Franjevci su stoljećima bili istaknuti propovjednici, ispovjednici, misionari i korizmeni propovjednici, šireći evanđelje i duhovnu obnovu među hrvatskim narodom.
Iz ove Provincije potekli su mnogi crkveni i društveni vođe, pisci, prirodoznanstvenici, arheolozi, teolozi i mistici. Provincija pamti i devetoricu franjevaca koji su nakon Drugog svjetskog rata stradali kao žrtve komunističkog progona, dok su mnogi drugi bili zatvarani i proganjani. Franjevci ove Provincije nastavili su djelovati i izvan Hrvatske, osobito kao dušobrižnici među Hrvatima u Argentini te kao misionari, među kojima se istaknuo fra Ilija Barišić, koji služi u Kongu.
Jedna od značajnih povijesnih osoba povezanih s Provincijom sv. Jeronima je papa Nikola IV., podrijetlom iz Italije, koji je kao mladić školovanje započeo upravo u Samostanu sv. Frane u Zadru. Bio je gvardijan samostana, provincijalni ministar, a kasnije i kardinal, prije nego što je 1288. godine postao 191. papa Katoličke Crkve. Tijekom svog pontifikata darovao je crkvi sv. Frane drveni kip Bezgrešnog Začeća, koji se i danas nalazi u toj crkvi.
Dan molitve i zahvale u crkvi sv. Frane u Zadru bit će prilika za zajedničku duhovnu obnovu i prisjećanje na bogato naslijeđe franjevaca koji su stoljećima djelovali na ovim prostorima, prenoseći vjeru i služeći narodu.