Grupa članova talijanskog pokreta Gioventù Nazionale (Mladež nacionalne stranke), koja je povezana s desničarskom strankom Fratelli d’Italia (Braća Italije), održala je prije nekoliko dana u središtu Bologne povorku sa svijećama povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve fojbi. Nosili su transparent na kojem je pisalo “Istra, Rijeka, Dalmacija – talijanske zemlje”, donosi Index.
Dio sudionika neovlašteno je ušao u zatvorenu gradsku palaču Palazzo d’Accursio kako bi položio vijenac, što je izazvalo oštre reakcije gradonačelnika Bologne Mattea Leporea.
“Ovo se dogodilo bez ikakvog dogovora s gradskom upravom. Zatražit ćemo odgovornost za ovaj čin i podnijeti prijavu”, izjavio je Lepore.
Na njegove riječi odmah je reagirao zastupnik Fratelli d’Italia Galeazzo Bignami, koji je sudjelovao u povorci. “Podnosim tužbu protiv gradonačelnika zbog klevete i difamacije. Vijenac je postavljen ispred zgrade, a ja sam potom otišao”, rekao je Bignami.
Što su fojbe i Dan sjećanja?
Dan sjećanja na žrtve fojbi i egzodusa Talijana iz Istre, Rijeke i Dalmacije obilježava se u Italiji svakog 10. veljače u spomen na tragične događaje koji su se odvijali nakon Drugog svjetskog rata. Fojbe su prirodne kraške jame koje su korištene za masovna pogubljenja tijekom i neposredno nakon rata. Od 1943. do 1945., a posebno nakon kapitulacije Italije i u prvim godinama jugoslavenske vlasti, velik broj talijanskih civila, vojnika i suradnika fašističkog režima ubijen je i bačen u te jame.
Broj žrtava dugo je bio predmet povijesnih sporova. Procjene variraju od nekoliko stotina do nekoliko tisuća ubijenih, a povjesničari se slažu da su žrtve fojbi bile rezultat osvete i političkih čistki koje su provodile partizanske snage predvođene Narodnooslobodilačkom vojskom Jugoslavije.
Uz to, nakon rata više od 200.000 Talijana napustilo je Istru, Rijeku i Dalmaciju u procesu poznatom kao egzodus Talijana. Mnogi od njih otišli su prema Italiji, gdje su ih dočekali teški uvjeti i marginalizacija.
Italija je tek 2004. godine službeno priznala ovaj dio povijesti i proglasila 10. veljače kao Dan sjećanja. Ovaj datum redovito izaziva političke napetosti, osobito između desnih i lijevih političkih skupina.
Dok desnica koristi Dan sjećanja kako bi istaknula stradanja Talijana i zločine koje su počinile jugoslavenske snage, lijeva scena često upozorava na rizik od povijesnog revizionizma i instrumentalizacije tih događaja u političke svrhe.
Tko su Braća Italije i Cambiare rotta?
Fratelli d’Italia (Braća Italije) vodeća je talijanska desna stranka, poznata po nacionalističkim i konzervativnim stavovima. Stranka je znatno ojačala posljednjih godina, a njezina liderica Giorgia Meloni trenutno je premijerka Italije. Snažno zagovara nacionalni suverenitet, očuvanje talijanskog identiteta te sjećanje na povijesne događaje poput fojbi.
Na drugoj strani, Cambiare rotta (Promijenimo smjer) radikalna je ljevičarska organizacija, koja se otvoreno protivi desnim politikama i često organizira prosvjede protiv povijesnog revizionizma i neofašističkih pokreta.
Političke tenzije eskalirale
Na Piazza Maggiore tijekom povorke desnice pedesetak članova kolektiva Cambiare rotta uzvikivalo je “svi smo mi antifašisti” uz pjesmu Bella Ciao, simbol antifašističkog pokreta. Policija je intervenirala kako bi održala razmak između dviju skupina i spriječila moguće sukobe.
Incident u palači dodatno je podigao tenzije. Gradonačelnik Lepore oštro je reagirao nazvavši ulazak neovlaštenim: “Čini se da krajnja desnica i dalje gaji fascinaciju prema povijesnim gestama iz doba fašizma.”
Na to je Bignami uzvratio: “Nije prihvatljivo povezivati nas s fašistima. Nemam pojma o kakvim ‘facilitatorima’ govore”, najavivši tužbu protiv gradonačelnika.