Već dugi niz godina neki građani Hrvatske pokušavaju izbjeći plaćanje HRT-ove pristojbe, a s vremena na vrijeme ta se tema ponovno aktualizira.
Nedavno se na Redditu povela velika rasprava o iskustvima s inkasatorima HRT-a i mogućim načinima izbjegavanja plaćanja ove obavezne naknade.
Jedan korisnik Reddita, koji se nedavno doselio u Hrvatsku, podijelio je svoje iskustvo s inkasatorima HRT-a, koji su ga, kako tvrdi, uhvatili nespremnog.
“Pozdrav, prije godinu dana sam se preselio u Hrvatsku i unajmio stan u Zagrebu. Uopće nisam znao da se plaća HRT pristojba jer mi nikakvi računi nisu stizali, niti mi je itko rekao za tu obvezu. Jučer su mi na vrata pokucala dva inkasatora i rekli da se to mora plaćati, te da vrše kontrolu. Kada sam im rekao da nisam bio obaviješten, kazali su mi da je kazna za neplaćanje 200 eura. Počeo sam paničariti, no zatim su mi rekli da bih, budući da sam stranac i nisam znao, trebao platiti 63,72 eura za razdoblje od rujna 2024. do veljače 2025. Zatražili su moj OIB i potpis na zapisnik, što sam dao, ali sada se pitam što mi slijedi dalje i moram li to plaćati ili mogu ignorirati?” napisao je korisnik.
Njegova objava izazvala je lavinu komentara, a mnogi su mu savjetovali da inkasatorima više ne otvara vrata i da su oni honorarni radnici koji nemaju pravo tražiti osobne podatke.
“Prvo i osnovno, ta ‘kazna’ je njihova izmišljotina. I meni je bio inkasator i prijetio, rekao sam mu da se nosi i da tu nitko ne živi. Kaznu mogu objesiti mačku o rep. Najviše što ti pravno smiju naplatiti je tri mjeseca unazad, jer po njihovom zakonu si dužan u roku od tri mjeseca prijaviti prijemnik. Ako ti dođu na vrata, samo ih ignoriraj. Osobnu iskaznicu si dužan pokazati samo policiji” – komentirao je jedan korisnik.
Drugi su podijelili iskustva poznanika koji su ignorirali sudske pozive i na kraju prošli bez posljedica.
“Kolega nije plaćao godinama, stiglo mu je pismo za sud koje je zanemario, pa je dobio odgovor da se optužba odbija”, napisao je netko.
Ipak, mnogi su upozorili autora objave da je pogriješio potpisivanjem zapisnika.
“S obzirom na to da si potpisao, ne možeš se sad praviti da ne znaš i ne platiti. Ako ne želiš nastaviti plaćati, plati ovo što si dužan, plati još jedan mjesec i odmah pošalji zahtjev za odjavu”, savjetovao mu je jedan korisnik.
Neki su otišli i korak dalje, tvrdeći da HRT već posjeduje podatke građana iz drugih izvora.
“Mislim da dobivaju podatke iz MUP-a, isti je šef na kraju krajeva. Susjed kaže da ih ne možeš izbjeći, znaju sve”, napisao je jedan korisnik.
Drugi su izrazili ogorčenost metodama naplate HRT pristojbe.
“HRT je kriminalna organizacija, a metode su im na razini nigerijskog princa. To plaćaju samo naivni i stariji ljudi koji ne znaju za drugačije”, zaključio je jedan od sudionika rasprave, piše Večernji list.
Što kaže zakon o HRT pristojbi?
Prema Zakonu o HRT-u, pristojba se plaća na temelju posjedovanja prijemnika, a ne samo gledanja ili slušanja programa. Svako kućanstvo koje posjeduje televizor, radio ili bilo koji uređaj sposoban za prijem HRT-ovog signala dužno je plaćati mjesečnu pristojbu, koja trenutno iznosi 9,29 eura.
Kontrolu provode ovlašteni radnici HRT-a, ali oni nemaju ovlasti ulaska u stanove bez pristanka vlasnika, niti smiju zahtijevati osobne podatke bez pristanka. Kazna za neplaćanje može iznositi do 200 eura, ali se dug može naplatiti samo unazad tri mjeseca ako korisnik nije ranije prijavio prijemnik.
Građani koji žele odjaviti prijemnik moraju podnijeti zahtjev HRT-u te dokazati da ne posjeduju uređaj koji može primati signal. Međutim, brojni korisnici prijavljuju poteškoće u odjavi, a postupak često traje mjesecima.
Rasprava o HRT pristojbi ne jenjava, a mnogi građani i dalje pokušavaju pronaći načine kako je izbjeći ili potpuno ukinuti.