U okviru arheoloških istraživanja i konzervatorskih radova na lokalitetu Gradine ispod Osridka u Parku prirode Vransko jezero, uspješno su završene sve planirane aktivnosti koje su se provodile u listopadu i studenom 2024. godine, javljaju iz Parka prirode.
U 2024. godini nastavljena su arheološka istraživanja koju u suradnji s Javnom ustanovom Park prirode Vransko jezero provodi Arheološki muzej Zadar od 2015. godine, dok je konzervatorske radove koji su obuhvatili važne faze čišćenja i konsolidacije zidova lokaliteta, odradila tvrtka Bino commerce d.o.o. Svi radovi provedeni su pod stručnim nadzorom Konzervatorskog odjela u Zadru, čime je osigurana kvaliteta i očuvanje kulturne baštine ovog značajnog lokaliteta.
Arheološka istraživanja provodila su se pod vodstvom dr. sc. Jakova Vučića, a osim djelatnika Muzeja i Parka, u istraživanju su sudjelovali i studenti s Odsjeka za arheologiju Sveučilišta u Zadru. Dosadašnja istraživanja pokazala su da je plato Osridka bio u upotrebi u kontinuitetu od prapovijesnog vremena (V. st. pr. Kr.) do XVII. stoljeća te da se radi o strateškoj poziciji koja je kroz povijest uvijek imala važnu vojno-stambenu ulogu. Pronađeni arheološki materijal upućuje na intenzivnu trgovinu s ostatkom Sredozemlja koja se odvijala uglavnom morskim putem preko luke na obližnjem otoku Murteru.
Istraživanje je u ovoj kampanji bilo usmjereno na prostor između krušne peći i zapadne kule. Na tom položaju nalazio se nasip prislonjen uz vanjski plast zida kule koji se spuštao prema istoku i jugu. Taj nasip debeo na mjestima i do 150 cm nastao je čini se urušavanjem zidova kule i bedema, a potječe iz vremena nakon napuštanja objekta. Po završetku istraživanja istražena površina je prekrivena geotekstilom, a pokretni nalazi preneseni su u Arheološki muzej Zadar gdje će biti obavljena njihova obrada (pranje, lijepljenje i dokumentiranje keramičkih nalaza i konzervacija metalnih nalaza). Istraživanja i konzervacija arheološkog lokaliteta financirana je sredstvima Ministarstva kulture i medija.