Facebook stranica “Halo, inspektore” svakodnevno dobila razne upite i primjedbe sugrađana o problemima s kojima se suočavaju kad je kvaliteta artikala na policama hrvatskih trgovina u pitanju.
Najnoviji slučaj vezan je uz – puding.
“Dobili smo više prigovora od strane potrošača koji su u Plodinama kupili ili zatekli proizvod koji nema istu deklaraciju na hrvatskom kao na originalnom mađarskom jeziku. Riječ je o iskazu nutritivnih vrijednosti na Pudingu VegArt s okusom vanilije i bourbona od 180 g. Usporedba tablice već dovoljno govori: Energija HR 256 KJ, a HU 373 KJ, Masti HR 25 g, a na HU O,1 g, zatim sol na HR 0,3 g, a na HU 0,19 g… itd. Proizvođač je “Szega Camembert” Kft. iz Mađarske (ne piše iz kojeg mjesta!?), a na hrvatsko tržište stavlja “Szega Dalmacija” iz Samobora.
Potrošači se s pravom pitaju: kojoj deklaraciji vjerovati? Smije li se tako različito tumačiti originalna tvornička deklaracija? Što se tu može učiniti glede nadzora takvog proizvoda? Jesu li i kakve predviđene kazne za ovo?, objavljeno je na stranici.
Za odgovore su se obratili Državnom inspektoratu koji nam je ubrzo odgovorio sljedeće:
„Obavještavamo vas da će predmetnu informaciju poljoprivredna inspekcija Državnog inspektorata prihvatiti kao predstavku te sukladno ovlastima provesti inspekcijski nadzor u trgovačkom društvu, a po okončanju nadzora, dostaviti ćemo obavijest o rezultatima istog.
Člankom 8. stavkom 4. Uredbe 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani, propisano da subjekti u poslovanju hranom, u okviru svog poslovanja, ne smiju mijenjati informacije o hrani ako bi te informacije mogle dovesti krajnjega potrošača u zabludu ili na ikoji drugi način smanjiti razinu zaštite potrošača i mogućnost krajnjega potrošača da bude informiran pri odabiru. Subjekti u poslovanju s hranom odgovorni su za sve promjene informacija koje prate hranu
Nadalje, u slučaju da se inspekcijskim nadzorom utvrdi takva vrsta nesukladnosti, inspektor ima pravo i dužnost, sukladno Zakonu o informiranju potrošača o hrani („Narodne novine“, br. 56/13, 14/14, 56/16 i 32/19), narediti otklanjanje nesukladnosti., a člankom 10. stavkom 1. alinejom 3. istoga Zakona propisana je novčana kazna u iznosu od 9.290 eura do 13.270 eura za pravnu osobu koja u okviru svog poslovanja mijenja informacije o hrani koje bi krajnjeg potrošača mogle dovesti u zabludu ili na bilo koji drugi način smanjiti razinu zaštite potrošača i mogućnost da bude informiran pri odabiru. Stavcima 2. i 3. istoga članka propisana je kazna u iznosu od 1.327 eura do 2.654 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi odnosno fizičku osobu“, odgovorili su im iz Državnog inspektorata.