U prostoru II Palače u Zadru danas je otvorena međunarodna konferencija PUBMET2024 o otvorenoj znanosti i znanstvenoj komunikaciji, koja će se održati 12. i 13. rujna. Središnja tema konferencije – promjena sustava vrednovanja u znanosti – zasigurno će potaknuti sudionike na sudjelovanje u raspravi o sve složenijem sustavu znanstvenoistraživačkog djelovanja.
– Drago nam je što smo domaćini ovog prestižnog događaja koji će okupiti akademske i istraživačke voditelje, knjižničare, izdavače i kreatore politika kako bi se uključili u plodonosne rasprave o krajoliku znanstvene komunikacije koji se brzo razvija. Naše sveučilište s ponosom služi kao platforma za inovativne ideje i suradnje koje oblikuju budućnost otvorene znanosti. Raznolikost tema obuhvaćenih konferencijom – od objavljivanja radova s otvorenim pristupom, preko dijeljenja podataka do etičkih razmatranja – naglašava važnost poticanja otvorenog, suradničkog okruženja koje pokreće znanstveni napredak. Zadar, grad poznat po svojoj povijesti, kulturi i prirodnim ljepotama, savršeno je okruženje za ovu razmjenu ideja, poručio je u uvodnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.
Uoči same konferencije održana je trodnevna Ljetna škola znanstvene komunikacije, na kojoj su sudionici raspravljali o integritetu istraživanja, višejezičnosti, pravima i licenciranju te izazovima vidljivosti, metapodataka i indeksiranja. Dopredsjednica Programskog odbora Lea Škorić rekla je kako iznimno zanimanje za Ljetnu školu i pozitivne povratne informacije naglašavaju važnost njezine integracije u PUBMET te bi se ova inicijativa trebala nastaviti i u narednim godinama.
– Ova konferencija posvećena je reformi ocjenjivanja istraživanja, temi koja je nikad bila aktualnija i važnija. Postalo je jasno da sustavi koji su trenutno na snazi često ne uspijevaju služiti pravoj misiji sveučilišta, preusko se fokusirajući na metriku usmjerenu na produktivnost, dok zanemaruju širi utjecaj i integritet znanstvenog rada. Sada stojimo na raskrižju gdje potreba za reformom procjene istraživanja nije samo pitanje povećanja učinkovitosti, već i preoblikovanja vrijednosti koje podupiru akademsku kulturu. Ova će konferencija istražiti složeni odnos između istraživačke kulture i ocjenjivanja te se pozabaviti nekim od ključnih dilema koje oblikuju reformski pokret — poput toga kako smisleno kombinirati kvantitativne i kvalitativne pristupe ili kako uravnotežiti osjetljivost na različite nacionalne i disciplinarne kontekste, rekla je Škorić.
Kroz predavanja eminentnih stručnjaka iz područja znanstvene komunikacije i otvorene znanosti kao što su Bianca Kramer (Nizozemska), Matt Hodgkinson (Velika Britanija), Emanuel Kulczycki (Poljska) Erzsébet Tóth-Czifra (Njemačka), sudionici konferencije će steći dublje razumijevanje kako izgraditi sustave ocjenjivanja koji ne samo da pokreću izvrsnost, već i podržavaju temeljnu misiju istraživanja – unapređenje znanja, poticanje integriteta i promicanje pravednosti u našim akademskim zajednicama.
11. međunarodnu konferenciju PUBMET2024 suorganiziraju Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Hrvatska udruga za znanstvenu komunikaciju – ZNAK, Institut Ruđer Bošković, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Filozofski fakultet i Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, te Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci.