Stanovnici otoka Vira čak 10-ak puta na dan ostanu bez struje, ponekad i na nekoliko sati. Dijelovi se niskonaponske mreže moraju postupno uključivati, a Virani i gosti za to vrijeme lude.
Muke sa strujom trajale su oko tjedan dana u špici sezone. I nije to prvi put. Toplinski val, klime na najjače, prekapacitiran otok i rezultat – trafostanice se jednostavno pregriju.
Kvare se namirnice, tope sladoledi. Tako to izgleda kada nestane struja u prenapučenom Virskom Boboviku i Žitnoj. Virski ugostitelj Adem Velagić ima agregat pa je imao štetu samo na klima uređaju.
– Imali smo problem s jednim od klima-uređaja koji se pokvario zbog napona, no to smo riješili, kaže Adem.
Ali treba gostu na terasi objasniti da neće biti struje i nekoliko sati. U nekim kvartovima ni vode. Ugostitelji se opravdavaju na sve moguće načine.
– Evo nestalo struje sad će biti romantike, šali se Adem.
– Mi smo dodatno pogođeni kad nestane struje, nestane nam i vode jer naša vodoinstalacija radi preko hidrofora koji radi na struju, ističe.
Gosti gospođe Zdenke cijeli su se dan hladili u moru jer klima nije radila. Začudo, nisu pobjegli iz apartmana.
– Tri dana uzastopce, na prekide, dva sata ima pa nema, ima pa nema, kaže Zdenka Mučan s Vira.
Gospodinu Aleksi je stradao prijemnik za televiziju, a nekima i skuplji uređaji, hladnjaci i klime.
– Nemaš vode, to je najgore, ne rade frižideri, ako je na duže sve se kvari, ističe Aleksa Popov s Vira.
Glasine kažu da se problem privremeno rješava tako da se u trafostanicu postave klima uređaji koji je hlade. Struja nestane u trenutku kada se trafostanica pregrije zbog prevelike potrošnje u špici sezone i toplinskog vala.
– U tom trenutku trafostanica izbaci da se ne dogodi neka veća šteta, kaže ugostitelj Adem.
U ovom dijelu Vira već se dvije godine ne priključuju novi korisnici.
– Činjenica je da su u ljetnim mjesecima transformatorske stanice Vir Žitna i Vir Bobovik 2 izložene visokim opterećenjima. Novi će se priključci moći realizirati tek po izgradnji nove trafostanice Bobovik 3, a što se očekuje do ljeta 2025. Napominjemo da je realizaciju projekta znatno usporila potraga za lokacijom buduće trafostanice, navodi HEP u priopćenju.
Informacije radi, na Viru je zimi 5000 ljudi, ljeti čak 70.000. Uz najvruće ljeto dosad, ovakvi kvarovi, nažalost, nisu iznenađenje. I ne samo na Viru, piše HRT.