Tek toliko da znate – sve dok se pridržavate prehrambenih smjernica o ne više od 400 miligrama kofeina, ili oko četiri šalice kave dnevno, nemate razloga za brigu.
Za početak, brojke – prosječan Hrvat će u godini dana popiti pet kilograma kave. No, unatoč popularnosti tog napitka, postoji mnogo mitova o kavi.
Dijetetičarke Maddie Pasquariello i Roxanu Ehsani za CNBC otkrile su s koja se tri mita o kavi najčešće susreću i zašto ljudi u njih ne bi trebali vjerovati.
Kava je loša za vas
Sve dok se pridržavate prehrambenih smjernica o ne više od 400 miligrama kofeina, ili oko četiri šalice kave dnevno, nemate razloga za brigu.
Kava je bogata polifenolima, antioksidansima za koje je utvrđeno da sprječavaju razvoj određenih kroničnih bolesti, poput kardiovaskularnih bolesti.
“Osim toga, kava je prirodni stimulans koji vam može pomoći da budete budniji, povećati energiju, produktivnost i poboljšati sportsku izvedbu”, kaže Ehsani. Međutim, kavu mogu učiniti nezdravom dodaci poput mlijeka, vrhnja, šećera ili raznih sirupa.
Ne biste trebali piti kavu rano ujutro
Dijetetičari svojim klijentima zapravo preporučuju da kavu popiju prije podneva, jer učinci kofeina traju do šest sati.
“Najgore je popiti kavu kad osjetimo poslijepodnevni umor, između 14 i 17 sati. Kofein će nas razbuditi i narušiti nam kvalitetu noćnog sna”, napominje Pasquariello.
Više od dvije šalice kave dnevno je previše
Pasquariello i Ehsani kažu da je sigurno popiti dvije do tri šalice kave prije podneva. Sve je sigurno dok je u granicama do 400 miligrama kofeina dnevno.
Imajte samo na umu da se kofein, osim u kavi, nalazi i u gaziranim pićima, čajevima, energetskim pićima i čokoladi, piše Metro portal.