Postoji vrlo važno pravilo prilikom rashlađivanja prostorija klima uređajem kada nastupe jako topli dani. Važno je da vodite računa da ne rashlađujete previše prostor da ne biste sebe doveli u zdravstveni rizik.
Vrlo je važno da razlika između unutarnje i vanjske temperature ne prelazi iznad 7°C. Zašto? Velika razlika u temperaturi može izazvati brojne zdravstvene probleme.
Liječnica Biserka Obradović rekla je da je jedan od najvećih problema taj što ljudi u ovom razdoblju previše rashlađuju prostor, a zatim izlaze van na jako visoku temperaturu.
“Ne možemo se razboljeti i kriviti nekog drugog. Primamo veliki broj pacijenata koji imaju upalu pluća. Dolaze s upornim kašljem, bolom u grudima, visokom temperaturom…
Zašto? Zato što borave u klimatiziranim prostorijama koje rashlađuju se na 17 stupnjeva, a vani je preko 35 stupnjeva.
Kruži veliki broj bakterijskih upala, vodite računa na bazenima, tuširajte se prije ulaska i poslije izlaska iz bazena, mijenjajte kupaći kostim“, kaže Obradović.
Preporučena temperatura
Preporučljivo je da za vrijeme vrućih, ljetnih mjeseci klima uređaj bude postavljen na temperaturu između 24 i 27°C.
Nagli prelazak iz rashlađenog prostora na visoke temperature opasan je za srčane i druge kronične bolesnike koji uzimaju lijekove, ali i za zdrave ljude.
Izbjegavajte sjedenje i stajanje direktno ispod klime. Česta je pojava išijasa zbog znojnih leđa ili mokre odjeće u kojoj sjedimo u klimatiziranoj prostoriji.
Razlike u temperaturi između klimatiziranog prostora i vanjske temperature ne smiju biti prevelike. Idealna razlika je pet do sedam stupnjeva. Često je ta razlika 15 ili čak 20 stupnjeva što je ogroman šok za organizam.
Kada koristite klimu važno je i redovno čistiti filtere i servisirati uređaje s obzirom na to da se u njima mogu nakupiti razne bakterije, alergeni i prljavštine koje mogu uzrokovati brojne zdravstvene smetnje, prenosi N1.