Hrvatska je već nekoliko godina u društvu Estonije, Portugala i Španjolske, koje su putem uspostavljene EU Infrastrukture digitalnih usluga e-zdravstva (e-HDSI) omogućile dvosmjernu prekograničnu razmjenu zdravstvenih podataka, preciznije e-recepata i sažetaka medicinskih podataka o pacijentu.
Češka, Finska, Francuska, Luksemburg, Malta, Nizozemska i Poljska priključili su se su tek u pojedinim segmentima, dok se od ostalih država članica očekuje da prekograničnu razmjenu zdravstvenih podataka omoguće najkasnije do 2025. godine.
Propisani e-recepti iz Hrvatske dohvatljivi su u estonskim, portugalskim i španjolskim ljekarnama, a građani tih zemalja sa svojim e-receptima isto tako mogu dobiti lijek u svim hrvatskim ljekarnama. Jednako vrijedi i za sažetak podataka o pacijentu – to su su osnovni podaci o pacijentu iz njegova centralnog eKartona.
Taj sažetak služi da ga doktori u drugoj zemlji mogu dohvatiti ako pacijentu iz Hrvatske pružaju medicinsku uslugu, kako bi provjerili podatke o primjerice alergijama, kroničnim terapijama itd. Vrijedi i obratno, naši doktori mogu dohvatiti podatke o tim strancima ako im dođu u ordinaciju (npr. turističke ambulante). Vidljivost tih podataka može spriječiti nepotrebno ponavljanje pretraga pa i moguće liječničke pogreške.
S EU digitalnom zdravstvenom putovnicom građani će putem računala ili pametnih telefona moći jednostavno i besplatno pristupiti svom zdravstvenom kartonu u digitalnom obliku. Glavni ciljevi uspostave tzv. digitalne zdravstvene putovnice odnosno Europskog prostora za zdravstvene podatke su omogućivanje građanima da kontroliraju i koriste vlastite zdravstvene podatke nacionalno i na području EU, izgradnja jedinstvenog tržišta za digitalne zdravstvene usluge te uspostava pouzdanog i učinkovitog okvira za uporabu zdravstvenih podataka u svrhu istraživanja, inovacija, oblikovanja politika i regulatornih aktivnosti. EK procjenjuje da će gospodarska korist u kontekstu sekundarne uporabe podataka u sklopu EHDS-a tijekom desetogodišnjeg razdoblja iznositi barem 5,4 milijarde eura.
Što se tiče Prijedloga Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o europskom prostoru za zdravstvene podatke, danas se očekuje njegovo odobrenje na sastanku Odbora stalnih predstavnika vlada država članica Europske unije.
Taj pravni okvir za uspostavu EHDS-a obuhvaća već uspostavljenu Infrastrukturu digitalnih usluga e-zdravstva (e-HDSI), u kojem Hrvatska aktivno i kontinuirano sudjeluje od same uspostave kao jedna od članica EU koje su predvodnice, piše Večernji list.