Ako želite svoj uskršnji blagdanski stol obogatiti još nekim ukusnim slasticama, a ne samo uskrsnim pogačama i pletenicama, onda je ova priča baš za vas!
Naime, učenice 1. h razreda Hotelijersko-turističke i ugostiteljsko škole smjer slastičar, zajedno sa svojom strukovnom učiteljicom slastičarstva Kristinom Lončar, uoči blagdana ugostili su nas u školskoj slastičarnici gdje su pripremali vrlo zanimljiva britanska peciva “Hot Cross Buns” koja se tradicionalno jedu na Veliki petak.
– Zato što po sebi imaju križ koji obilježava raspelo Isusa. Ono što je bitno je to da su unutra začini za koje se vjerovalo da je Isus njima balzamiran. Unutra ima i muškatnog oraščića i cimeta i klinčića, najviše je nekako na klinčiću naglasak. Ono u sebi ima i grožđice i brusnice. Dakle, to se radi o kruhu s dodatkom svih tih začina. To su mala slatka peciva uz dodatak svih tih začina, grožđica, a mi smo stavili i suhe brusnice koje smo malo redehidrirali, potopili smo ih malo u toplu vodu i stavili unutra i malo ruma, priča nam Kristina.
A evo kako ide proces izrade:
– To je dizano tijesto, radi se o situaciji da imao tri dizanja, prvo dizanje je kvasac, drugo je zamjes, a treće je fermentacija prije samog pečenja. No međutim, mi smo u ovom slučaju koristili suhi kvasac pa smo ga otopili u malo toplog mlijeka zajedno sa šećerom i pustili sa strane dok smo pripremali sve druge sastojke. U tome je bilo brašno, šećer, sol, narančina korica, maslac, ulje, jaja, ide čak i jedna ribana jabuka, zamijesili smo tijesto uz dodatak kvasca i toplog mlijeka, izvadili smo iz posude gdje smo mijesili, stavili na stol, dodali redehidrirano suho voće i onda smo ostavili da se fermentira samo tijesto.
Kada se prvi put fermentiralo, onda smo ga premijesili, stavili ponovno na dizanje i kad se po drugi put diglo, odnosno fermentiralo, onda smo oblikovali ove male kruščiće. Kad su ti mali kruščići udvostručili obujam, napravili smo ove križeve koji su napravljeni od smjese brašna i vode, pa sve ima to vjersko obilježje.
Miris koji se širio prostorijom od gotovih peciva je neopisiv, a još su ih dodatno nakon pečenja premazali glazurom.
– Za dodatni sjaj, rekli bi Britanci, za “gloss”, da mu damo taj svečani dio. To je zapravo marmelada od marelica uz dodatak ruma i vode gdje se namakalo suho voće, pojasnila je Kristina.
Kroz povijest, priča o ovim “bunsima” kreće iz 12. stoljeća pa je ponovno popularno u 14. stoljeću pa u 16. stoljeću kada je vladala Elizabeta I. Kad se jedu ta peciva za Veliki petak, jedu se topla. To Britanci jedu s maslacem, prepolove na pola i namažu ih maslacem i svaku polovicu tako jedu i onda se uz to posluži i njihov popularni engleski crni čaj s mlijekom ili kava, saznali smo.
Što se tiče pečenja, najbolje ćete vidjeti po zlatno-žutoj, odnosno smeđoj boji, sve ovisi o pećnici, jer oni u školi imaju industrijsku struju koja je nešto jača od obične, ali to je negdje od 25 do 30 minuta na 180 stupnjeva. No, Kristina nam je otkrila i jedan trik:
– Ako vam počnu jako brzo tamniti ili niste sigurni da su do kraja pečeni, čini vam se po boji, ali nekako kažete “idem još malo ostaviti u pećnici”, a onda ako ostavite, onda će vam pocrniti. Da vam se to ne bi dogodilo, onda ćete ih prekriti aluminijskom folijom.
No, ova peciva mogu i stajati, tako u slučaju da ih ne pojedete sve na Veliki petak, jednako ukusna bit će i sljedeći dan, kao i na sam Uskrs.