Iako mnogi ovo cvijeće izbjegavaju posljednjih godina, postoji razlog zašto je baš taj cvijet simbol Dana žena.
Karanfili imaju bitnu povezanost s 8. ožujkom i ako želite ženama čestitati na tome što su se izborile za svoja prava poklonit ćete im karanfil.
Na prvom Međunarodnom danu žena 1911. godine, žene su izašle na ulice s crvenim karanfilima. Karanfil je bio simbol prava glasa. Crveni karanfil predstavlja simbol jednakosti, piše City Magazine.
Osim toga, karanfil kao cvijet ima razna značenja i simboliku.
Ljubav i strast
Karanfili su često povezani s ljubavlju i strasti. Crveni karanfili simboliziraju duboku ljubav i strast prema nekome.
Poštovanje i divljenje
Karanfili se mogu dati kao izraz poštovanja i divljenja prema nekome, posebno u kontekstu poštovanja prema starijim osobama ili autoritetima.
Sreća i radost
Ovi cvjetovi mogu biti simbol sreće, radosti i optimizma, pogotovo kada se daju kao dar u veselim prilikama poput rođendana ili proslava.
Osvježenje i ohrabrenje
Karanfili mogu poslužiti kao simbol osvježenja i ohrabrenja u teškim vremenima.
Zašto slavimo 8. mart baš tog dana?
Svake godine diljem svijeta 8. ožujka slavimo Dan žena. Tog se dana u brojnim gradovima prosvjeduje, žene štrajkaju i javno ističu nejednakost i diskriminaciju.
Znate li što je prethodilo tomu da se Dan žena slabi baš na taj datum?
8. mart nekad
Jedan od najpoznatijih štrajkova, koji je na neki način postavio i temelje ženskog aktivizma, dogodio se 8. ožujka 1857. godine. Tog su dana radnice u New Yorku štrajkale u tekstilnoj industriji, zahtijevale su bolje uvjete rada i bolje plaće.
Istog tog dana pola stoljeća kasnije, 1908. godine, ponovno se štrajkalo. Tisuće žena koje su radile u proizvodnji odjeće stupile su u štrajk i marširale gradom prosvjedujući protiv uvjeta u kojima rade.
Radile su na manje organiziranim radnim mjestima, na nižim pozicijama i za manje plaće, a često su bile i žrtve seksualnog uznemiravanja. Marširalo se pod sloganom “Kruha i ruža”. Kruh je simbolizirao sigurnost, a ruža kvalitetu života.
Godinu kasnije, 1909., u SAD-u je prvi put proslavljen Nacionalni dan žena predvođen Socijalističkom strankom Amerike. Njemačka aktivistica i socijalistica Clara Zetkin predložila je da se taj dan međunarodno obilježava kao dan na koji će se zagovarati opće pravo glasa.
Ta je ideja usvojena 1910. godine na Međunarodnoj konferenciji zaposlenih žena u Kopenhagenu, a godinu dana kasnije, 1911. godine Dan žena proslavljen je diljem svijeta.
Tijekom povijesti brojni su pokreti koji su aktivno progovarali o problemu nejednakosti i diskriminacije žena, zbog čega su rušene barijere i zbog čega su žene u konačnici i dobile pravo glasa. Ipak, borba još nije gotova.
8. mart danas
Diljem svijeta 8. mart i dalje se slavi glasno, na ulicama. U Zagrebu se od 2016. godine održava Noćni marš – 8.mart, prosvjed u kojem se maršira ulicama s porukama i problemima s kojima se žene danas suočavaju.
Aktivistice ističu da je to nastavak borbe koju su započele njihove pretkinje, s aktualnim problemima – pitanje femicida, prava na pobačaj, reproduktivna prava, radnička prava, ali i ekološku i ekonomsku krizu.
”Mizoginistima, klečateljima, obiteljašima i transfobima poručujemo: nećete nas prestrašiti, nećete nas ušutkati!” poruke su kakve se mogu čuti na Noćnom maršu.
Bilo kako bilo, svim našim ženama, majkama, bakama, gospođama, djevojkama – želimo sretan Dan žena!