Cijene maslinovog ulja dosegle su rekordne razine, što potvrđuju podaci Eurostata za siječanj ove godine. Na razini Europske unije, cijena maslinovog ulja bila je gotovo 50 posto veća u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.
Uzrok ovog rasta cijena leži u smanjenju uroda uzrokovanom ekstremnim vremenskim uvjetima, posebno sušom i toplinskim valovima. Portugal, Grčka i Španjolska bilježe najveće poskupljenje, s povećanjem cijene od 69, 67, odnosno 63 posto. Hrvatska se nalazi na 11. mjestu po visini cijena maslinovog ulja u Europskoj uniji, s rastom od 44 posto.
Rade Bobanović, poznati proizvođač sa zadarskog područja, ističe da su ekstremni vremenski uvjeti poput kiše, bure i topline uzrokovali poremećaje u proizvodnji maslina i maslinovog ulja. Prošla godina je bila posebno teška, s oko 40 posto manje proizvodnje maslina u Hrvatskoj, što je rezultiralo sličnim smanjenjem u proizvodnji ulja. Ulazni troškovi su također porasli, što je dovelo do povećanja cijena za 38 do 45 posto.
U ekološkoj proizvodnji, kojom se Bobanović bavi, ulazni troškovi su još veći, povećavajući se za 48 posto. Unatoč tome, njegova zadruga nije planirala daljnje povećanje cijena, primjećujući manju potražnju za uljem, posebno u Istri gdje su cijene već visoke. Bobanović naglašava da su regije različito pogođene, pa tako dio Dalmacije bilježi manje povećanje cijena, oko 20 do 25 posto.
Iako je trenutno stanje u maslinicima zadovoljavajuće, s dobrim razvojem maslina, klimatske promjene mogu uvijek donijeti neočekivane izazove. A njih u posljednje vrijeme zasigurno ne nedostaje.