Cijene telekomunikacijskih usluga mogle bi u ovoj godini poskupjeti do osam posto, temeljem inflacije. Hoće li se to i kada dogoditi, telekomi koji posluju u Hrvatskoj – Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska, kažu, još je preuranjeno reći, piše Poslovni dnevnik.
Još moraju, tvrde, situaciju procijeniti i proanalizirati, prije negoli donesu konačnu odluku. A odlučiti mogu sve do kraja 2024. godine. Scenarij poskupljenja temeljem inflacije, lani smo već iskusili. Svi telekomi su iskoristili tu mogućnost koju su si sami priskrbili.
- Najvažnije vijesti svakog radnog jutra
- Vremenska prognoza i ključne teme dana
- Bez spama, odjava u jednom kliku
- Sve objave portala 023.hr
- Brze obavijesti o breaking news
- Izravno u Messenger inbox
Pojasnimo, telekomi imaju pravo, temeljem službene godišnje prosječne stope inflacije za prošlu godinu koju sredinom siječnja redovito objavljuje Državni zavod za statistiku, a ove godine iznosi 8 posto, automatizmom podići cijene svojih usluga.
Odnosno, uskladiti se s inflacijom. Korisnici pri takvom dizanju cijena ne mogu učiniti baš ništa. A obveza telekoma je tek odaslati obavijest o novim cijenama 30 dana ranije na njihove adrese.
Taj model automatskog dizanja cijena priskrbili su si telekomi prošle godine, kad su odlučili izmijeniti opće uvjete poslovanja i u njih ubaciti indeksnu klauzulu. Do tada, za svako podizanje cijena usluga morali su odraditi puno duži i rizičniji proces.
Jer morali su svakom ugovornom pretplatniku ponuditi i raskid ugovora bez penalizacije ako to poželi, slijedom nepovoljnijih cijena. Tada su migracije korisnika bile izgledne, a tržišna utakmica je bila zahtjevnija.
Sada to telekomi ne moraju činiti, već, jednom godišnje mogu automatski uskladiti cijene s inflacijom. Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti dala im je lani blagoslov, u obliku mišljenja kojim ne spori izmjenu načina poslovanja.
S obrazloženjem da u EU već postoje takvi modeli te da sudovi u slučaju spora staju na stranu telekoma. Premda je Hakom u početku zahtijevao da se usklađivanje odradi u roku od 90 dana od objave stope inflacije, i to je promijenjeno po putu, te je rok produžen do kraja godine, s obrazloženjem da je to dobro za korisnike, da što duže imaju neusklađene, niže cijene.
Sada tako korisnici, oni koji su se telekomima obvezali na jednu ili dvije godine, nemaju u praksi nikakvu mogućnost uzmaka. Dođe li do povećanja cijena, morat će ih otrpjet jer će u suprotnom platiti penale za raskid.
Dakle, sada smo u poziciji da telekomi bez obveza u cijeloj 2024. imaju pravo jednom podići cijene temeljem indeksne klauzule. Lani je to, uz inflaciju od 10,8% izgledalo ovako. Prvi se odvažio na taj čin A1, te za 8,5% povisio cijene s 1. srpnja. Telemach je za 8,3% podigao cijene s 1. kolovoza, a HT posljednji i s najnižom stopom – 5-postotnim povećanjem krenuo 1. listopada.
Situacija s povećavanjem cijena telekom usluga, lani je, nakratko razjarila vladajuće, posebice premijera Andreja Plenkovića, te Olega Butkovića, njegova potpredsjednika i Ministra mora, prometa i infrastrukture, te Davora Filipovića, tadašnjeg ministra gospodarstva i razvoja okoliša koji su na prvu kategorički tvrdili da se takvo povećanje cijena neće dogoditi. Oleg Butković, kazivao je da će razgovarati s telekomima, no koliko znamo, takvi razgovori se nisu dogodili. Argument kojim su ‘mahali’ vladajući jesu državne mjere, posebice ona koja fiksira cijenu električne energije.
S obzirom da im je država omogućila nisku cijenu struje, uvjeravali su vladajući, telekomi nemaju razloga povećavati svoje. No, cijene su svi podigli, a vladajući se više niti jednom nisu javno oglasili. Iako su državne mjere produžili do kraja ožujka, a s obzirom na predstojeće izbore, vjerojatno će potrajati bar do ustoličenja nove vlade. Valuta, pak, kojom trguju, operatori u srazu s vladajućima ili regulatorom, je uvijek ista – visina ulaganja.
Iz A1 Hrvatska naglašavaju da se “prošlogodišnjom primjenom indeksne klauzule podržao kontinuitet investicijskog ciklusa koji je rezultirao rekordnim investicijama otkad A1 posluje u Hrvatskoj, većim od 200 milijuna eura”. Iz Hrvatskog Telekoma, također, ističu da su lani odradili “najveća ulaganja u povijesti koja su iznosila više od 300 milijuna eura”, s čime su, kažu “značajno nadmašili ulaganja iz 2022. godine”.
Iz Telemacha, isto, naglašavaju kako su lani “nastavili sa snažnim ulaganjima u tehnološku infrastrukturu neophodnu za daljnji razvoj digitalizacije” te dodaju i da im je lanjska indeksacija cijena “pomogla ublažiti pritiske izazvane poskupljenjem sirovina i povećanjem cjelokupnih troškova poslovanja”.
Kada se pak radi u trenutačnim uvjetima u kojima posluju, iz A1 Hrvatska konkretni su te kažu: “Inflatorni pritisak koji se odražava u porastu cijena usluga dobavljača te korisničke opreme, kao i one za izgradnju mreža i dalje predstavlja jedan od većih pritisaka na poslovanje. Na troškovnoj strani će i u 2024. značajnu ulogu igrati cijena premium TV sadržaja koji je osiguran korisnicima kao i konstantna ulaganja u materijalna i ostala primanja zaposlenika”.
Iz Telemacha Hrvatska kažu da su globalni izazovi ostavili posljedice na okruženje u kojem djeluje njihova kompanija te nude širu sliku: “Doza neizvjesnosti koja vlada tržištem uz sve glasnije najave o mogućoj stagnaciji, recesija u Njemačkoj, te činjenica da je pred nama važna izborna godina, kako u Hrvatskoj tako i u EU i SAD, zasigurno će dodatno utjecati i na domaće tržište. I to dugoročno.
Suočeni smo s deficitom radne snage u pojedinim sektorima, a dodamo li energetsku i inflatornu neizvjesnost te rast broja velikih sukoba, sigurno je da je predvidljivost ekosustava u kojem radimo manja”.
Zasad, dakle, poskupljenje nije najavljeno, ali ni otklonjeno. Lani niti jedan telekom nije povisio cijene u istom postotku kao stopa inflacije, za očekivati je da ni ovogodišnja poskupljenja, ako će ih biti, neće dostići maksimalno mogućih 8%, piše Poslovni dnevnik.
