Dolaskom hladnijeg vremena počinje sezona respiratornih bolesti. Među njima sve je češća pneumokokna bolest, koja nerijetko uzrokuje upalu pluća, a za mnoge može biti fatalna.
Kako bi se spriječile najteže posljedice, nastavlja se kampanja “Reagiram i preveniram”.
Novinarka Matea Mikić javila se za podnevni Dnevnik HTV-a i kazala kako liječnici poručuju da zaštita postoji, a ona se može sažeti u jednu riječ – cijepljenje.
HZZO je osigurao 20 tisuća doza cjepiva protiv pneumokoka, te ih distribuirao ordinacijama i županijskim zavodima, objavljeno je u ponedjeljak na predstavljanju javno- zdravstvene kampanje Reagiram i preveniram pokrenute zbog nedovoljne informiranosti o plućnim bolestima.
– Cjepivo protiv pneumokoka dostupno je i besplatno za sve pacijente koji su u riziku od razvoja težih komplikacija bolesti. Prvenstveno se tu misli na kronične pacijente koji imaju problema sa srcem, plućima ili šećernom bolešću, izvijestila je.
– Ono što su liječnici također istaknuli je da je ovo cjepivo koje je poznato i koje se koristi već dugi niz godina. Tako da su itekako dobro upoznati sa svim mogućim nuspojavama, a za njih kažu da su minimalne. Pozivaju sve pacijente da ne čekaju i da se dođu cijepiti jer su čekaonice već sada prepune pacijenata s respiratornim bolestima, izvijestila je Mikić.
Cjepivo protiv pneumokoka, bakterije koja uzrokuje upalu pluća, preporučuje se svim osobama koje su u povećanom riziku od zaraze, kao što su kronični i onkološki bolesnici.
Cjepivo je za njih besplatno i cijepiti se mogu tijekom cijele godine, poručili su iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Infektolog Rok Čivljak istaknuo je da bi se osobe starije od 65 godina također trebale cijepiti zbog rizika od komplikacija. Objasnio je da su rezultati istraživanja provedenog prije pandemije pokazali da bi se “čak 80 posto bolesnika trebalo cijepiti, a to je učinilo njih nešto manje od 10 posto”.
U sklopu javnozdravstvene kampanje “Reagiram i preveniram”, građani se educiraju o važnosti cijepljenja.
– Uvidjeli smo da velik broj ljudi ne zna što je pneumokok, a kamoli da bi se trebali protiv te bolesti cijepiti, rekla je predsjednica Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga i voditeljica kampanje Zrinka Mach.
Dodala je da građani cijepljenjem mogu izbjeći hospitalizaciju, velike zdravstvene probleme i kroničnu bolest držati pod kontrolom.
Građani se mogu cijepiti kod svojih obiteljskih liječnika ili u županijskim zavodima za javno zdravstvo, a pacijentima koji se liječe u Sveučilišnoj klinici Vuk Vrhovac i Klinici za plućne bolesti na Jordanovcu cjepivo je također dostupno.
Kako su izvijestili na konferenciji za novinare, osobe s kroničnom srčanom bolešću imaju do 10 puta veći rizik od invazivne pneumokokne bolesti, oni s dijabetesom imaju do 5 puta veći rizik, dok osobe s kroničnom plućnom bolešću imaju do 17 puta veći rizik u odnosu na zdrave osobe iste dobi.