Prehladili ste se, ali i dalje pijete kavu pod normalno… no, jedan od najvažnijih razloga je taj što nas drži budnima, a kada smo bolesni tijelo treba odmor.
“Kofein je stimulans, i iako vjerojatno neće imati veliki učinak na ono što možda pijete, njegova stimulativna priroda može biti kontraproduktivna”, kaže Susan Hassig, profesorica epidemiologije na Sveučilištu Tulane School of Public Health u New Orleansu.
“A kad imate posla s virusnom infekcijom, stvarno se morate dobro odmoriti.”
Naime, san pomaže tijelu u borbi i oporavku od virusa, a kako je svrha kave da nas drži budnima, može nam otežati san koji nam je u tom trenutku potreban. Isto vrijedi i za energetska pića, koja često sadrže više kofeina nego šalica kave, kaže Hassig.
Diuretski učinak kave
“Previše kofeina može biti loše za vas čak i kada ste najzdraviji”,rekla je Hassig, a kada se konzumira u velikim količinama, kava nas može dehidrirati.
“Također, budite oprezni s konzumiranjem kofeina jer, osim što dehidrira, ima i blagi diuretski učinak”, rekao je Daniel Monti, predstojnik Odjela za integrativnu medicinu i prehrambene znanosti u Philadelphiji.
Imajte na umu da to ipak ne vrijedi za sve: nedavna istraživanja pokazuju da ljudi koji redovito piju umjerene količine kave ne dehidriraju zbog toga, ali se blaga dehidracija javlja kod onih koji nisu navikli na kofein i piju puno odjednom.
Dakle, ako inače ne pijete kavu, nije dobra ideja odjednom skuhati lonac pun kave kad ste prehlađeni ili imate gripu. Umjesto toga, važno je hidratizirati se vodom, rekao je Monti.
“A ako povraćate ili imate proljev zbog bolesti, posebno je važno pripaziti na hidrataciju (voda, ne kava)”, dodaje.
“Hidracija može biti zabrinjavajući faktor ako je bolest ozbiljna i radi se, primjerice, o teškoj gripi”, rekla je liječnica i dodala da tada kava nije dobra jer također može opteretiti želudac.
“Neke infekcije poput gripe također mogu uzrokovati gastrointestinalne simptome, a pogoršanje cijelog sustava od želuca do crijeva jednostavno nije dobra ideja”, kaže Hassig.
U tom slučaju savjetuje da preskočite jutarnju šalicu kave. Inače, nema ništa loše u jednoj šalici kave, pogotovo u prvoj polovici dana jer može spriječiti glavobolju i pomoći nam da se krećemo, rekla je Hassig, ali treba biti umjeren i dovoljno se odmarati.
“Vrlo je važno cijelo vrijeme održavati dobru razinu hidracije, posebice tijekom bolesti, a najprikladnija je obična voda i prirodni sokovi”, kaže Hassig te dodaje da su dobri i topli biljni čajevi te topla juha, piše Metro portal.