Jaki vjetar nedavno je napravio veliku štetu na sunčanoj elektrani tvrtke Interenergo u blizini Obrovca, dok je HEP-ova na sličnoj lokaciji ostala neoštećena. Forbes Hrvatska pokušao je doznati je li problem u lokaciji i hoće li ovaj incident utjecati na promjene planova o lokaciji budućih elektrana.
Sunčana elektrana Bukovica u blizini Obrovca pred sam kraj prošle godine znatno je oštećena u jakim naletima vjetra. Forbes Hrvatska o tome je tada izvještavao, a potom i poslao upite kako bi se vidjelo kolika je šteta, koji su sljedeći koraci i koliki je problem gradnja solarnih elektrana na takvim lokacijama.
Ovo je prvi poznati slučaj o većoj šteti na nekoj solarnoj elektrani, no o snazi vjetra dosta govori i primjer iz studenog, kad je u blizini Dugopolja vjetar srušio Končarovu vjetroelektranu. Slična situacija dogodila se 2017. godine na Pagu.
HEP-ova elektrana na sličnoj lokaciji bez oštećenja
Sunčana elektrana Bukovica je niti godinu dana star projekt slovenske tvrtke Interenergo. Oni nisu reagirali na naš upit mailom, a u svojoj slovenskoj centrali nisu odgovorili niti na nekoliko telefonskih poziva. Htjeli smo pitati što otkriva analiza oštećenja, kakav je plan obnove, te hoće li ova incidentna situacija utjecati na druge njihove planirane projekte u Hrvatskoj.
Nedaleko od njihove elektrane nalazi se i HEP-ova sunčana elektrana Obrovac, no iz te tvrtke poručuju kako ona nije nije pretrpjela štetu uslijed nedavnih jakih udara bure u Zadarskoj županiji.
Kažu kako je izgrađena na lokaciji na kojoj tijekom godine vjetar postiže velike brzine. Prije izgradnje elektrane napravili su studija vjetrova te sukladno tome pristupili projektiranju konstrukcije i statike elektrane. Od sredine 2022. do danas bilo je više jakih udara vjetrova, no elektrana je izdržala svaki od njih.
Na pitanje HEP-u koliko je tamošnji prostor prikladan za eventualnu izgradnju novih sunčanih elektrana, odgovaraju kako je potrebno razmotriti svaku mikro lokaciju i provjeriti kako se bura ponaša na tim lokacijama i pojavljuju li se vrtlozi vjetra, koje izaziva reljef u okruženju. Podsjećaju i kako strujanje vjetra ima i pozitivnu ulogu, jer za vrijeme velikih vrućina hladi elektranu i pozitivno utječe na njen rad.
Lokacije, odnosno zone za gradnju solarnih elektrana na tom području predlaže Zadarska županija urbanističkim planom. Na pitanja Forbesa Hrvatska o tome jesu li te lokacije pogodne za gradnju i hoće li zbog slučaja teškog oštećenja solarne elektrane tvrtke Interenergo mijenjati planove nisu odgovorili nakon 10 dana čekanja i dva podsjetnika, piše Forbes Hrvatska.