Osobna iskaznica obvezna je isprava za sve hrvatske državljane s prijavljenim prebivalištem u Republici Hrvatskoj koji su stariji od 18 godina.
Osim punoljetnih građana, obavezna je i za osobe starije od 16 godina koje su sklopile brak. Osobna iskaznica koristi se za dokazivanje identiteta, državljanstva, spola, datuma rođenja i prebivališta.
Elektronička osobna iskaznica (eOI) u redovnom postupku izdaje se u roku od 30 dana po cijeni od 13,27 EUR.
Osobe starije od 70 godina koje ne koriste certifikate plaćaju 9,29 EUR.
U ubrzanom postupku izdavanje traje 10 dana i košta 25,88 EUR, dok u žurnom postupku iskaznica bude gotova za tri dana po cijeni od 66,36 EUR.
Preuzimanje izrađene iskaznice mora se obaviti unutar 90 dana od isteka roka za izdavanje, a ako se ne preuzme u tom periodu, iskaznica se poništava te je potrebno podnijeti novi zahtjev.
Osobne iskaznice za maloljetnike besplatne
Prva osobna iskaznica za maloljetnike s prebivalištem u Hrvatskoj izdaje se besplatno. Troškovi izdavanja podmiruju se iz Državnog proračuna.
Putovnice nisu obavezne, ali zahtijevaju sličan postupak
Putovnice, iako nisu obavezne kao osobne iskaznice, također se izdaju u redovnim i žurnim postupcima.
Cijene za biometrijsku putovnicu kreću se od 42,47 EUR u redovnom postupku, dok žurni postupak u Zagrebu iznosi 54,42 EUR, a u ostatku Hrvatske 61,72 EUR.
Putovnice izdane u žurnom postupku mogu biti gotove unutar 48 sati u Zagrebu, odnosno tri dana u ostatku zemlje.
Građani mogu podnijeti zahtjev za osobnu iskaznicu ili putovnicu u policijskim upravama, postajama ili putem e-Građani portala.
Zanimljivo je kako se mnogi odlučuju osobnu iskaznicu izraditi u policijskim postajama izvan svog mjesta prebivališta, jer su “velike” policijske postaje skoro uvijek zatrpane zahtjevima i gužvama građana.
Takav je primjer i u Zadru, gdje se mnogi odlučuju na izradu dokumenata, primjerice, u Biogradu na Moru ili Benkovcu.
Tamo, skoro da i nema nikakve gužve, pa je cijeli postupak znatno brži, posebice ako ste u stisci s vremenom.