Postoji mnogo načina za pripremu gulaša, a u nastavku ćete naći tajnu najboljeg.
Izbor mesa je najvažniji dio posla
“Koristite goveđi vrat. Lopatica je dobra alternativa. Meso s butova će biti vlaknasto i ne toliko mekano. Prilikom dinstanja luka važno je znati kada treba dodati meso.
Luku je potrebna gustoća, slatkoća i okus koji nema notu’kuhanog luka. Stoga ga se ne smije prekuhati jer se neće raspasti. Također, luk ne bi trebao biti previše svijetao jer jelo neće biti ukusno.
Treba pronaći sredinu, slično kao kod pripreme rižota. Meso izrežite na veće kocke, do 5 centimetara”, otkrio je kuhar Ivica Štruml.
Dodao je da je važna i masnoća na mesu.
“Nemojte skidati mast s mesa, već samo opne i tetive. Masnoća će se otopiti i dati jelu dodatni okus. Ne štedite na vinu, kao ni na kvaliteti odabranog vina.
Najbolje je crno vino i ono koje volite piti uz gulaš. Postoje razne varijante gulaša. Na primjer, ako naručite gulaš u Mađarskoj, donijet će vam gulaš juhu. Austrijski gulaš je aromatičniji, ali nije ljut.”
Sastojci za recept
Za pripremu idealnog gulaša trebat će vam:
- 1 decilitar suncokretovog ulja ili svinjske masti u istoj količini
- 1 kilogram goveđeg vrata, veće kocke
- Pola kilograma crvenog luka
- 0,04 kg češnjaka
- 0,005 kg kima ili pola žličice kima
- 4 lovorova lista
- 1 mala veza peršinovog lišća
- Tjestenina
Priprema
U tavi s debelim dnom, najbolje širokoj, zagrijte mast dok ne počne dimiti.
Dodajte nasjeckano meso i pržite na jakoj vatri, zatim izvadite.
U preostalu masnoću dodajte sitno nasjeckani crveni luk.
“Nikad nemojte miješati, ribati, blendati ili raditi bilo što slično da biste si olakšali. Takav luk ima užasan okus u jelima”, savjetuje Štruml i nastavlja:
“Pržite luk, povremeno miješajući, dok ne dobije zlatnu boju. Ne dopustite da postane smeđ. Vratite meso i dinstajte, miješajući, dok tekućina ne ispari.
Na taj način ste dehidrirali meso. Ulijte vino i kuhajte dok potpuno ne ispari. Okus će ostati. Sada ste po drugi put dehidrirali meso.
Dodajte dvije trećine nasjeckanog češnjaka i sitno naribano korjenasto povrće, tri lovorova lista, mljevenu papriku, sol i papar. Povrće će pustiti tekućinu, pa pustite da ponovno ispari.
Ovo je treća dehidracija. Po zvuku prženja znat ćete da je sva tekućina isparila”, otkrio je on, piše N1.