Završna konferencija četvrtog izdanja najvećeg europskog projekta u području rada s mladima, Europe Goes Local (EGL) „Pogledom unatrag, korakom unaprijed“ održana je u Zagrebu 1. travnja u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije. O važnosti ovog projekta za unaprjeđenje života mladih u lokalnim sredinama govorili su predstavnici gradova iznoseći vlastita iskustva o tome kakve je sve pozitivne učinke proizvelo uključivanje mladih u procese donošenja odluka.
„Tijekom sedam godina provedbe sudjelovanje u ovom projektu nadahnulo brojne gradove i općine iz Hrvatske da naprave značajan iskorak u uključivanju mladih u aktivan život lokalnih zajednica. To se u prvom redu odnosi na uključivanje mladih u procese donošenja važnih odluka. Zatim, na osiguranje prostora u kojima se mladi okupljaju, razvijaju ideje, programe i projekte prema vlastitim potrebama, a pritom ih inspirira i pomaže im međunarodna suradnja s mladima iz drugih zemalja“, izjavila je mr. sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU).
Agencija, dodala je, prati europske i nacionalne politike za mlade te podržava njihovu implementaciju i osnaživanje rada s mladima u Hrvatskoj.
U ovaj najveći europski projekt u području rada s mladima Europe Goes Local, od 2016. godine izravno su uključene 54 jedinice lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj. Kao posebno uspješni u kreiranju sadržaja i programa koji pridonose podizanju kvalitete života za mlade u lokalnim sredinama istaknuli su se, između ostalih, gradovi Zadar, Daruvar, Jastrebarsko i Rijeka, koji su na završnoj konferenciji predstavili svoja iskustva i rezultate jednogodišnjeg rada usmjerenog na aktivno uključivanje mladih u proces donošenja odluka.
„Važno je mladima poslati poruku da smo tu, da radimo za njih te im uspostaviti sustav podrške kako bi postali otporni na političke promjene“, kazala je Lucija Kero, savjetnica za mlade Grada Rijeke.
Danijela Los, viša savjetnica za društvene djelatnosti iz Grada Daruvara istaknula je kako uključivanje mladih u procese donošenja odluka kod njih stvara osjećaj odgovornosti zbog kojeg su motivirani angažirati se i doprinijeti razvoju zajednice.
Zamjenica gradonačelnika Jastrebarskog Nikolina Ribarić naglasila je kao jednu od dobrobiti sudjelovanja u ovom projektu mogućnost učenja od međunarodnih partnera iz drugih zemalja.
Rina Dože Marinić, savjetnica za kulturu i tehničku kulturu iz Grada Zadra, istaknula je ključnu ulogu EGL-a te kao primjer navela kako im je pomogao u konsolidaciji Centra za mlade. Posebno je istaknula važnost suradnje s udrugama mladih i za mlade na lokalnoj razini, koje imaju ključnu ulogu u pokretanju pozitivnih promjena u zajednici – pritom se osvrnuvši na uspješnu provedbu Erasmus+ projekta pod nazivom ZD-154-ML.
Kroz međunarodnu panel raspravu “Hrvatska u kontekstu projekta Europe Goes Local” panelisti su se osvrnuli na europsku dimenziju projekta te važnost međunarodne suradnje. Suradnik na projektu dr. sc. Marko Kovačić naglasio je ulogu Hrvatske u projektu kroz aktivno sudjelovanje u upravnom i savjetodavnom odboru projekta putem kojih se doprinosilo usmjeravanju i kreiranju projektnih aktivnosti. Koordinatorica EGL projekta iz slovenske nacionalne agencije MOVIT Polona Siter Drnovšek istaknula je kako je hrvatski koncept aktivnosti inspirirao i slovensku agenciju koja je na sličan način koncipirala i svoje aktivnosti. “Pritom su studijski posjeti koji su obostrano organizirani za naše jedinice lokalne i regionalne samouprave također rezultirale u velikom broju preuzimanju primjera dobre prakse”, pojasnila je. Koordinatorica EGL projekta na europskoj razini Judit Balogh potvrdila je kako je međunarodna suradnja ključna za razvoj politika za mlade, a od hrvatskih projektnih rezultata istaknula je certifikat „Grad za mlade“ kao primjer dobre prakse.
Kako bi jedinicama lokalne i regionalne samouprave približila program Erasmus+ i što on nudi gradovima i općinama, Agencija za mobilnost i programe EU izradila je online brošuru „Mladi u fokusu: projekti i mogućnosti EU financiranja za lokalnu samoupravu“, koju je predstavio Mario Žuliček, istraživač sa Sveučilišta u Rijeci, stručnjak Vijeća Europe za participativnu demokraciju i jedan od mentora u EGL projektu. Istaknuo je praktični karakter publikacije u kojoj se na jednom mjestu nalaze sve ključne informacije za jedinice lokalne samouprave o resursima koji im stoje na raspolaganju te pozvao sve okupljene da je aktivno koriste.
„Rad s mladima na lokalnoj razini ključan je za njihov osobni i profesionalni razvoj, ali i za jačanje društvene kohezije te stvaranje aktivnih i odgovornih građana. Gradovi, općine i županije, kao razina vlasti najbliža građanima, imaju prigodu, ali i odgovornost, osigurati mladima kvalitetne prilike za obrazovanje, zapošljavanje, stanovanje, ali i sudjelovanje u procesima donošenja odluka, volontiranju i drugim aspektima društvenog života”, poručio je Žulič.