Ove godine katolički i pravoslavni Uskrs poklopili su se na isti datum, a današnji dan označava kraj produženog blagdanskog vikenda i povratak velikog broja građana koji su praznike proveli u domovini. Ponedjeljak će biti jedan od najprometnijih dana na hrvatskim cestama i graničnim prijelazima, osobito prema Bosni i Hercegovini, Austriji i Njemačkoj. Najveće gužve očekuju se na autocesti Bregana – Lipovac, kao i na graničnim prijelazima sa susjednom BiH, gdje se prognoziraju višesatna čekanja – u prosjeku između dva i tri sata, što je bio slučaj i tijekom dolazaka prije blagdana. Prometno opterećenje očekuje se i na autocesti A1 prema unutrašnjosti zemlje, a vozačima se preporučuje dodatni oprez zbog najavljene kiše, osobito u gorskim krajevima.
Kada produženi vikend traje četiri dana, mnogi vozači odlučuju se za povratak upravo posljednjeg dana, svjesni da će to značiti dulje zadržavanje na cestama. Ivana Mišlov iz Hrvatskog autokluba ističe kako do zastoja dolazi jer velik broj ljudi kreće na put u isto vrijeme, što stvara prometna uska grla. Otok Krk, česta blagdanska destinacija, također je pod povećanim prometnim pritiskom. “Krk je specifičan jer ima samo jedan ulaz i izlaz, što u ovakvim situacijama rezultira stvaranjem kolona i gužvi koje sustav jednostavno ne može progutati”, pojašnjava Mišlov.
Iako je dolazak prema obali ove godine bio raspoređen kroz više dana – od srijede do petka – zbog čega su gužve bile manje izražene, danas se očekuje vrhunac povratnog vala. Dodatne poteškoće stvorila je i prometna nesreća u petak na autocesti A1, gdje je došlo do lančanog sudara u kojem je sudjelovalo sedam vozila. “Tada su se formirale kolone, no putovanja su bila dovoljno raspršena pa većih zastoja nije bilo”, navode iz prometne službe.
Za razliku od dolazaka, današnji povratak neće biti tako ravnomjerno raspoređen. “Danas je završni dan blagdana i očekuje se masovni povratak, ne samo unutar Hrvatske, već i prema Austriji i Njemačkoj. Zato očekujemo izuzetno guste kolone, osobito na autocestama Bregana – Lipovac i Zagreb – Macelj”, ističe Mišlov.
Dodatni izazov predstavljaju i granični prijelazi prema Bosni i Hercegovini, koji su i inače među najopterećenijima. “Stara Gradiška, Jasenovac, Slavonski Brod, Županja i Bajakovo redovito su pod pritiskom, a Stara Gradiška je gotovo svakodnevno suočena s gužvama”, poručuju iz HAK-a.
Vozačima se savjetuje da prije polaska provjere stanje na cestama, koriste alternativne pravce gdje je moguće te se naoružaju strpljenjem – jer današnji povratak kućama neće biti brz ni jednostavan.