Nakon više od godinu dana, umirovljenici i osobe starije od 65 godina opet će imati pravo na naknadu za putne troškove odlaska liječniku u drugi grad. Ova naknada bila im je uskraćena od početka prošle godine, nakon uvođenja projekta besplatnog vlaka za umirovljenike i starije, piše portal Mirovina.hr.
Naime, bez naknade troškova ostali su jer na liječenje mogu besplatno vlakom. No, praksa je više puta pokazala da to nije slučaj, kao i kod umirovljenice Ruže.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter upozoravala je Vladu da se time diskriminira starije osobe i umirovljenike i tražila da im se opet omogući pravo na ovu naknadu. Sada će do takve promjene i doći, što je vidljivo u Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopuni Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koji je jučer predstavljen na sjednici Vlade.
Prihvaćen je i prijedlog pučke pravobraniteljice da se pravo na ovu naknadu i njezin iznos određuju prema stvarno prijeđenim kilometrima, a ne prema cijeni karte javnog prijevoza. Tako će se udaljenost računati od adrese pacijenta do adrese zdravstvene ustanove, a ne kao do sada između mjesta u kojima se nalaze, što nije odgovaralo udaljenosti koju su pacijenti stvarno morali prijeći.
Pučka pravobraniteljica pozdravlja prihvaćanje prijedloga kojim je ukinuta diskriminacija, zbog čega su joj se obraćali stariji građani. Ističe kako je ova promjena poruka građanima da ima smisla pritužiti se kada misle da su im prava uskraćena ili da su diskriminirani. Kako bi ispravila ovu nepravdu, podsjetimo, Međimurska županija preuzela je na sebe plaćanje putnih troškova za starije sugrađane
I dalje će se, kaže pravobraniteljica, zalagati da se s 50 na 30 kilometara smanji minimalna udaljenost za priznavanje prava na naknadu za troškove prijevoza, kao i da se izračun uredi tako da pacijenti ne dobiju manji iznos od troška karte javnog prijevoza. Traži, među ostalim, da se zaposlenima omogući korištenje bolovanja za njegu starijih članova obitelji, kao i da se u potpunosti ukine obveza redovitog osobnog dolaska u HZZO zbog koje su tisuće osoba ostale bez zdravstvenog osiguranja.
Prema prijedlogu Zakona, pravo na naknadu za troškove prijevoza utvrđuje se u visini 0,025 % od proračunske osnovice po kilometru između adrese prebivališta odnosno boravišta osigurane osobe i adrese ugovornog subjekta Zavoda, zdravstvene ustanove u inozemstvu kamo je upućena na liječenje, odnosno ustrojstvene jedinice Zavoda kamo je pozvana, prema službenim podacima Interaktivne karte Hrvatskog auto kluba.
– Ovakvim zakonskim rješenjem sve osigurane osobe ostvarit će predmetno pravo na istovjetan način, odnosno u istom iznosu ovisno o udaljenosti, a ne kako je to sada uređeno ovisno o cjeniku javnog prijevoznika koji prometuje na određenoj relaciji. Time se ujedno pravo na naknadu za troškove prijevoza neće vezati za javni prijevoz čime će se ispraviti negativne posljedice, odnosno neostvarivanje prava osiguranih osoba u slučajevima kada su one oslobođene plaćanja troškova javnog prijevoza po nekoj drugoj osnovi, piše u prijedlogu Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.