Jasno je da suci ne smiju primati nakit, satove, novac i ostale darove, ali ni u jednom zakonu ta odredba jasno ne stoji. No, to se sada mijenja, potvrđuje za RTL i ministar pravosuđa Damir Habijan.
“U pravu ste, zakonom to nije bilo određeno već Kodeksom sudačke etike, tako da zapravo nešto što je određeno Kodeksom sada ulazi u sam Zakon o sudovima. Ovo je bila prilika s obzirom na to da mijenjamo Zakon o sudovima”, govori Habijan.
Mijenjati Ministarstvo mora zbog pristupanja Hrvatske Organizaciji za gospodarsku suradnju i razvoj. Dio je to preporuka za jačanje samostalnosti, neovisnosti i odgovornosti sudaca.
“S jedne strane je bilo pitanje zabrane primanja darova za suce, ali isto tako i promjene u ocjenjivanju samih sudaca i njihove kvalitete i kvantitete rada gdje smo isto tako usvojili preporuku OECD-a. Što se tiče samih darova, ono što je određeno za državne dužnosnike, ona granica isto tako će biti propisana i za same suce”, dodaje Habijan.
A to je da smiju primati tek protokolarne darove u vrijednosti do 60-ak eura. Zakonske promjene pozdravlja i Udruga sudaca.
“Mi iz Udruge sudaca se apsolutno slažemo da se to izrijekom stavi sada u Zakon, ali istina je to se podrazumijevalo zato što je i prije Zakona o sudovima stajala odredba da se suci moraju ponašati na način da čuvaju svoj sudački ugled, a to podrazumijeva ne samo dok su na poslu nego 24 sata svaki dan u tjednu. A naravno da primanje darova ruši dojam neovisnosti sudaca”, objašnjava glasnogovornica Udruge hrvatskih sudaca Ivana Bilušić.
Primanje darova ujedno je i kazneno djelo. Kao što je to primjerice bilo u slučaju trojice optuženih osječkih sudaca koje Uskok tereti da su od braće Mamić primili novac i skupocjene darove u zamjenu za po njih povoljnije sudske odluke.
“Bili su suci procesuirani, imamo pravomoćne presude protiv sudaca koji su primali mito pa prema tome to je nešto što se već do sada provodilo i što je prepoznato”, podsjeća Bilušić.
Nova odredba samo je jedan dio borbe protiv korupcije, ističe ministar.
“Neće ovaj zakon i ova izmjena o zabrani primanja darova promijeniti ono što svi stremimo, a to je nulta stopa tolerancije na korupciju, ali je dio zakonskih paketa”, smatra Habijan.
Ipak, u Zakonu neće stajati ono što već piše u Kodeksu sudačke etike, a to je da suci ne smiju dopustiti: “Da nitko u blizini njega – ni članovi obitelji ni zaposlenici koji s njime rade da prime bilo kakav dar ili uslugu za ono što sudac treba u okviru svoje dužnosti obaviti ili propustiti”, pojašnjavaju iz Udruge hrvatskih sudaca.
Izmjene Zakona o sudovima trenutačno su u e-savjetovanju. Svoje primjedbe i prijedloge dati mogu i građani, a u studenom će se naći i pred saborskim zastupnicima.