U prepunoj knjižnici Ogranka Arbanasi službeno je predstavljena Udruga Mladih Arbanasi 1726, koja je svojim osnivanjem poslala jasnu poruku o važnosti očuvanja identiteta, zajedništva i aktivnog uključivanja mladih u kreiranje budućnosti ovog zadarskog naselja s bogatom poviješću.
Pred brojnim mještanima svih generacija izneseni su ključni ciljevi udruge, među kojima su revitalizacija javnih prostora, skrb o starijima, unaprjeđenje pristupačnosti i sigurnosti te oživljavanje društvenog života. “Naš zajednički cilj je unaprijediti život u našoj zajednici, stvarajući prostor za međusobnu povezanost i suradnju, gdje ćemo svi biti uvaženi i zajedno raditi na boljoj budućnosti”, poručio je predsjednik udruge Pino Kotlar.
Jedan od naglašenih aspekata djelovanja Udruge odnosi se na očuvanje tradicije, među kojima posebno mjesto zauzima običaj branja žuke i ukrašavanja crkve Gospe Loretske – duhovnog središta Arbanasa još od 1734. godine. “Proslava blagdana Gospe Loretske prilika je za međugeneracijsko povezivanje i očuvanje kulturne baštine”, istaknuto je tijekom predstavljanja.
Uz čuvanje tradicije, Udruga stavlja snažan naglasak na uključivanje mladih kroz edukacije, organizaciju događanja te očuvanje arbanaškog jezika. Pored kulturnih aktivnosti, planiraju i niz sportskih i zabavnih događanja koji će, kako kažu, “poticati interakciju među mještanima i promovirati zdrav način života”.
Udruga najavljuje i ekološke inicijative poput čišćenja plaža i poticanja recikliranja, ali i stvaranje društvenog centra koji bi trebao postati središte okupljanja, učenja i razmjene iskustava. “U trenutku kada se mladost osloni na mudrost, a stariji prepoznaju snagu novih naraštaja – tada se stvara istinsko zajedništvo”, poručili su organizatori.
Predsjednik Pino Kotlar naglasio je kako su Arbanasi oduvijek bili ljudi “snažnog duha, čvrstog karaktera i velike strasti”, te dodao: “Izuzetno nam je drago što je upravo ta energija pretočena u plemenit cilj – povezivanje, solidarnost i zajedničko djelovanje.”
Inicijativa osnivanja Udruge Mladih Arbanasi 1726 došla je u trenutku kada je zajednica ujedinjena oko peticije koja je ukazala na izazove urbanističkog razvoja naselja. “Velik odaziv na dosadašnje aktivnosti snažna je poruka zajednice – da idemo u pravom smjeru i da zajedništvo nije samo ideja, već svakodnevna stvarnost”, istaknuo je Kotlar.
Na samom kraju, predsjednik udruge podsjetio je na riječi koje Arbanasi izgovaraju s ponosom: “Gjaku ynë – krv naša”, kao simbol generacijske povezanosti, snage i ustrajnosti u očuvanju identiteta.